A legnagyobb orosz bankok számára a jelenlegi helyzet sokkalta inkább egy vissza nem térő lehetőségként értelmezhető akvizíciós szempontból. A hitelezés felfutása megállíthatatlannak tűnik, a hitelportfóliók minősége számottevően javul, és a hatékonysági mutatókkal sincs probléma, az árfolyammozgást sokan beszállási lehetőségként értelmezik. Az OTP orosz leánybankjának teljesítménye, hitelállomány-bővülése jól beleillik a sorba, csupán a fokozott céltartalékolás és az ebből fakadó szolid nyereségbővülés tekinthető kivételesnek.
A Szberbank esetében, anyagi helyzete és potenciálja folytán a legtöbb találgatás a soron következő európai nagybanki akvizíció témakörében jelenik meg. Az osztrák Volksbank és a lengyel Alios megszerzése után fajsúlyosabb nevek is felröppennek, a merészebbek nagy osztrák, francia, olasz és belga neveket említenek, míg a visszafogottabb hangok csupán a nagyok kelet-európai leányait láttatják az orosz óriás karmai között. Az akvizíciós törekvés a Szberbank részéről is tetten érhető − eddig sem volt rest megragadni az alkalmat, ráadásul remek helyzetben van: nincs jelentős dél-európai kitettsége, nincs tőkésítendő európai leánya, ellenben tele van elkölthető pénzzel. Az orosz piac hitel-, likviditási és finanszírozási kockázata jelenleg jóval alacsonyabb, mint a 2008-as válság során. Az utolsó negyedéves beszámoló szerint 29 feletti ROAE mellett 17,5 százalékos hitelportfólió-növekményről beszélhetünk, rekordnyereséggel egybekötve, míg az októberi havi jelentés (orosz számvitel szerint) csak minimális dinamizmusvesztésről tanúskodik. A nem teljesítő hitelek aránya szépen apad, míg negatívumként a költségoldal megugrását lehet kiemelni. A Frankfurtban forgó ADR jelenleg 7,37 euró körül mozog, gyorsan visszakapaszkodott a szeptemberi mélypontról, és messze nem zuhant annyit, mint a piac, azonban a lefelé mutató trend nem tört meg. Ezen a szinten a könyvérték 155 százalékáról beszélhetünk 8 körüli P/E mellett, míg a célárak, szinte egyöntetű vételi ajánlással, jellemzően 35-40 százalékkal vannak magasabban.
A második legnagyobb orosz hitelintézet, a VTB szintén vállalható negyedévet produkált. Jelentősen csökkent a nem teljesítő hitelek aránya (8,2 százalékról 7,7-re), a hitelportfólió 7, míg a betétállomány 11 százalékkal bővült. A várakozásoknak megfelelő negyedévnek semmi hatása nem volt, a papír árfolyammozgása inkább a nyugati szereplők mozgására hajaz. A korábban beígért hatékonyságjavulással továbbra sincs gond, a 15 százalék feletti ROAE mutatót sokan megirigyelnék. A 4 dollár körül mozgó londoni GDR kevesek fantáziáját mozgatja meg, ezen a szinten 7-et meghaladó P/E-ről és 115 százalékos P/BV-ről beszélhetünk, azonban a jelentős értékpapír-állomány óvatosságra int, a banki eszközökön belül magas a vállalati kötvény- és részvényarány.
A Nomos, a legnagyobb magánkézben lévő orosz pénzintézet egyértelmű nyertese az orosz hitelezés felfutásának, esetében is sorozatos rekordnyereségekről beszélhetünk, a piac egyik legalacsonyabb nem teljesítő hitel mutatója mellett (2,4 százalék). Az alacsony hitel/eszköz arány további kihelyezésbővülést valószínűsít, a ROAE 20 százalék feletti, míg a papír komoly diszkonttal forog a fejlődő piac átlagához képest, nem csoda, ha néhányan jelentős felfutást várnak a 10 dolláron kereskedett londoni GDR-tól, a célárak átlaga 18 dollár felett van.
A kisebb szereplők közül figyelemre méltó teljesítményt mutatott fel a Bank St. Petersburg, mely társaihoz hasonlóan rekordprofitról számolt be. Esetében az alacsony likviditás jelenthet problémát, a londoni piacon szinte csak elvétve akad kötés. A fundamentumokat tekintve nincs különösebb gond, a 4,3-as P/E a könyvérték 83 százalékán szinte minden viszonylatban is alacsony, a célárak átlaga a 2,25 dolláros árfolyam dupláját is meghaladja.
Hiába a Bank Vozrozhdenie kiváló teljesítménye, 32 százalékos hitelnövekménye és a nettó kamatbevétel 28 százalékos bővülése, hatékonysága orosz viszonylatban továbbra is alacsony, és az árfolyamzuhanás után is 10 feletti P/E-ről beszélünk. A Bank of Moscow papírja mind az alacsony likviditás, mind a gyenge teljesítmény miatt továbbra is kerülendő.
