BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Új kutatási megállapodást kötött a Mol

Megállapodást kötött a Mol és a Rohöl-Aufsuchungs AG, a magyar olajcég kurdisztáni partnere, a Gulf Keystone pedig a Shaikan blokk készleteire vonatkozó becslésének emelésére készül.

2011. október 25. kedd, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Megállapodásokat írt alá a Mol és a Rohöl-Aufsuchungs AG (RAG, Bécs) október 20-án. A szerződések értelmében a Balatontól délre, Nyugat-Magyarországon található inkei kutatási területen végez a két cég közös kutatást a termelésére vonatkozóan. A kutatási terület a partnerek által egyenlő arányban birtokolt Mol-RAG West Kft. tulajdonában van. Az együttműködés célja, hogy további magyarországi gáz- és olajforrásokat biztosítson és javítsa az ország energiabiztonságát − áll a közleményben. Emellett a Mol és a RAG további hasonló együttműködési lehetőségeket keres a jövőben.

Szintén a Mollal kapcsolatos hétfői hír volt, hogy a magyar olajcég kurdisztáni partnere, a Gulf Keystone arra számít a Shaikan-4 és Shaikan-2 kutak teszteredményei alapján, hogy hamarosan emelhetik a Shaikan blokk által rejtett készletekre vontakozó becsléseket. A Gulf Keystone közlése szerint a Shaikan-2 kútnál jelenleg a Butmah formációban járnak, a teszteredmények kiértékeléséről külön bejelentést tesz majd a vállalat. A fúróeszközöket innen a Shaikan-6 kúthoz szállítják át.

A Shaikan-4 kút esetében 3265 méter mélyen jár a fúró, a tervezett mélység 3400 méter. A szint elérését követően indulhat a tesztfázis. A Shaikan-5 kút mélyítése októberben indul, a tervezett mélység 3500 méter. A Shaikan-6 kút esetében az év későbbi részében indulhatnak majd a munkálatok, a tervezett mélység 3800 méter. A Shaikan blokk készleteire vonatkozó független becslés átlagosan 7,5 milliárd hordóra vonatkozik (90 százalékos valószínűséggel 4,8 milliárd, 10 százalékos valószínűséggel 10,8 milliárd hordó), azonban a vezérigazgató bízik abban, hogy a Shaikan-4 és Shaikan-2 teszteredmények hatására újabb felértékelés következhet.

A Mol a legvonzóbb a régióban
Egyre vonzóbb a kelet-közép-európai olajszektor értékeltsége − vélik a KBC Securities elemzői, akik szerint a makrogazdasági kockázatokat már javarészt beárazta a piac az olajcégek árába. Vételre érdemes a Mol és az OMV, s a korábbiakkal ellentétben most már ugyanezt gondolja a KBC a román Petromról és a lengyel PKN-ről is. A Mol esetében a legfontosabb katalizátorként a közelgő gyorsjelentés mellett a kurdisztáni eredményekre, a rijekai finomító további fejlesztéséről szóló hírekre és a március-áprilisban várható osztalékbejelentésre érdemes figyelni. A fő kockázatok között a magyar makrogazdasági helyzet és hitelminősítés romlása mellett a horvát eseményeket érdemes megemlíteni.
Almás Andor
Almás Andor
Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet