Az amerikai tőkepiaci felügyelet (SEC) új szabályozást kíván bevezetni, hogy elkerülje a Goldman Sachs jelzálogpiaci botrányához hasonló eseteket. A javasolt szabályozás értelmében azok a pénzintézetek, amelyek részt vesznek eszközfedezetű értékpapírok előállításában és azok értékesítésében, tiltva lesznek olyan ügyletektől, amelyekkel ezek áreséséből − és ezáltal az ügyfelek veszteségeiből − profitálhatnak. A tilalom alá eső cégek közé tartozik az adott értékpapír kibocsátója, azok értékesítője, s mindenki, aki az eladási folyamatban érintett. A szakmának és a közvéleménynek 90 napja van arra, hogy véleményezze a tervezetet − írja a Financial Times.
A JPMorgan és a Goldman Sachs ellen is folynak, illetve zárultak már le sikeresen kártérítési perek ilyen esetekkel kapcsolatban. Ezek lényege, hogy a jelzálogválság kirobbanása előtt olyan jelzálog fedezetű értékpapírokat shortoltak, amelyeket korábban saját ügyfeleiknek kedvező ajánlások mellett értékesítettek. Az amerikai közvélemény körében nagy felháborodást kiváltó esetek nyomán születendő szabályozás érzékenyen érintheti az összes befektetési bank jövedelmezőségét az Egyesült Államokban. Az érintett cégeknek ugyanis jelentős nyereségük származik abból, hogy különböző eszközöket értékpapírosítanak, s így adják el azokat ügyfeleiknek, a másik oldalon viszont ügyfeleik között számos olyan is akad, aki ezen eszközök értékvesztésére köt üzletet.
