BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Visszavonták az INA kutatási engedélyét a horvátok

Három északnyugat-horvátországi szénhidrogénmező esetében a horvát gazdasági minisztérium visszavonta az INA kutatási engedélyét. Ez rossz hír lehet a Mol számára.

2011. augusztus 8. hétfő, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Napi Gazdaság információi szerint az érintett gázmezők kutatási joga tavaly lejárt és az INA pályázott arra, hogy a licencet 5 évre meghosszabbítsák. Az elutasítás első ránézésre a horvátok újabb ellenséges lépésének tűnik a Mollal szemben, ám most nem biztos, hogy erről van szó.

Információink szerint az engedély elnyeréséhez szükséges feltételeket maga az INA nem teljesítette határidőre. Ennek hátterében a horvát szabályozást ismerő szakértők szerint az állhat, hogy a kutatásra szakosodott cégek nincsenek megelégedve a horvát feltételekkel. A szabályok szerint ugyanis ha egy kutató cég találatot ér el, akkor semmilyen garancia nincs rá, hogy azt az a cég termelheti ki.

A régióban természetesen az INA rendelkezik a legjobb infrastruktúrával, vezetékekkel, vagyis kézenfekvő lenne, hogy ő kutasson, ám valószínűleg a horvát bányatörvény módosítása esetén lennének csak olyanok a feltételek, hogy ebbe megfelelő biztonsággal lehessen beruházni.
Ugyancsak a horvát gázpiaccal kapcsolatos hír, hogy a kormány az ipari fogyasztóknak szállított gáz árát az év végéig a mostani szinten befagyasztja. Bár itt nyilvánvalóan politikai döntés született, ez sem biztos, hogy olyan drámai hatású a Molra, illetve az INA-ra nézve. Egyrészt ez mindössze tíz százalékát teszi ki a teljes horvát gázfogyasztásnak, másrészt pedig a rögzített árszint közel áll a jelenlegi piaci árhoz.

Szakértők szerint a jövőben fokozódhat a nyomás, hogy a horvát kormány minél több pénzt próbáljon kisajtolni az INA-ból, mivel a horvát gazdaság sem áll jól és a jelenlegi világgazdasági környezetben a javulásra vajmi kevés az esély. A befektetők attól tartanak, hogy nemcsak magyar, hanem horvát oldalról is erősödik majd a Molra nehezedő nyomás.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet