BUX 138414.04 0,57 %
OTP 44370 0,89 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hernádi nem aggódik a szír helyzet miatt

Osztalékot nem fizet, viszont INA-részvényeket valóban vásárolt a Mol. A szíriai projekt fontos a cég számára, de Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató egyelőre nem lát okot komoly aggodalomra. Mosonyi György vezérigazgató átadta helyét Molnár Józsefnek.

2011. április 28. csütörtök, 16:18

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Meglehetősen nyugodt hangulatú közgyűlést tartott tegnap a Mol Nyrt, ahol még azt is nagy többséggel fogadták el a részvényesek, hogy harmadik éve nincs osztalék (ebben a kérdésben azért 15 százalék ellenszavazat is érkezett). A megjelentek száma alig 46 százalékra rúgott, így csak másodjára volt határozatképes a közgyűlés, amelyen az INA-részvények újabb felfüggesztéséről érkező hírek keltettek figyelmet. Ennek kapcsán Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója a közgyűlést követő sajtótájékoztatón elmondta, hogy a Mol valóban vásárolt részvényeket, de ezekkel a vásárlásokkal sem ért el újabb bejelentésre köteles határt. A Molnak így továbbra sincs ötven százaléka az INA-ban. Szintén a sajtótájékoztató témája volt a szíriai helyzet, amivel kapcsolatban Hernádi kifejtette, hogy a társaság nagy figyelemmel kíséri az INA projektjének sorsát − ez a Mol teljes kitermelésének több mint 5 százalékát adja −, de az országból érkező híradások ellenére egyelőre nem lát okot aggodalomra. Különösen azért, mert a Hayan blokkban folyó kitermelés az ország ellátásában is fontos szerepet játszik és így nemcsak a Mol-csoportnak fontos a biztonsága.

Az új lehetőségek tekintetében a legnagyobb hangsúly az észak-iraki Kurdisztánon van, de a régión belül is figyelik a befektetési lehetőségeket − mind upstream, mind downstream projekteket. További részleteket erről egyelőre nem kívánnak közölni (csak sajtótalálgatások vannak például a Lotos állami részének megvételéről). Oroszországban is keresi a Mol az újabb kutatási-kitermelési helyszíneket, de a hangsúly egyelőre egyértelműen a kurd lehetőségeken van, ahol mint Hernádi Zsolt megjegyezte, tájékoztatási politikájukban egyértelműen konzervatívak kívánnak maradni, akkor is, ha ottani partnerük más kommunikációs stratégiát követ. Molnár József, az új vezérigazgató ehhez hozzátette, a következő években 3-4 százalékos növekedést terveznek a kitermelésben. A csoport vezérterméke a dízel, amelynek régiós kereslete várhatóan 2 százalékkal nő, s ezzel meg fogja haladni a kínálatot. A jelenlegi 20 százalékos piaci részesedésüket 24 százalékra tervezik növelni − mondta el.

A közgyűlés Mosonyi György vezérigazgató beszámolójával kezdődött, aki felhívta a figyelmet, hogy a Mol-csoport ma megfelelő finanszírozást élvez, stabil pénzügyi helyzetben van, a kutatás-termelés üzletág a csoport működésének fő hajtóerejévé vált, a kitermelés napi 144 ezer hordó olaj-egyenértékesre nőtt. Kiemelte, hogy a kutatásaik 70 százalékos sikeraránnyal működnek. Kiemelkedőek a kurdisztáni találatok, a Mol teljes, 1650 millió hordó olaj-egyenértékes vagyonából 725 millió hordó a prognosztizált kitermelhető vagyon ezen a területen.

A jövőre nézve elmondta, csoportszintű céljaik egyértelműek: a kutatási portfólió értékét növelni kell. 1,2 milliárd dolláros beruházási programjuk nagyobb részét az upstream területén költik el. Ugyanakkor tovább vizsgálják a fejlődés lehetőségét kogenerációs gázerőművek létesítése terén, ami az engedélyezéstől függ, a pénzügyi fedezet biztosítva van.

A társaság elköszönt Kupa Mihálytól, aki lemondott az fb-tagságáról, helyére Mosonyi György − aki eközben lemondott az igazgatósági tagságáról − került. A közgyűlés Világi Oszkárt, a Slovnaft vezérigazgatóját a Mol-igazgatóság tagjává válaszotta, Töröcskei Istvánt a Mol fb-tagjaként a társaság audit bizottságába szavazták be.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet