Vita nélkül fogadták el az igazgatóság kiemelkedő osztalékfizetési javaslatát a magyar otc (tőzsdén kívüli)-részvénypiac egyik utolsó mohikánjának számító Mátrai Erőmű részvényesei. A visontai lignittüzelésű erőmű 2010-ben 95,7 milliárdos árbevételt és 19,8 milliárd forintos adózott eredményt ért el. A 72 százalékban a német RWE, 25,5 százalékban pedig az MVM-csoport tulajdonában álló, 34,2 milliárd forintos jegyzett és 86 milliárdos − osztalék utáni − saját tőkével működő energiacég igazgatósága a nyereség megfelezését javasolta a részvényeseknek. Így tízmilliárd forintot fizetnek ki osztalékként és 9,8 milliárd forint került az eredménytartalékba. Ez papíronként a tavalyi kifizetésnek is megfelelő 2920 forintos osztalékot jelent. Mint Valaska József, az igazgatóság elnöke elmondta, a stratégia a fukusimai események hatására sem változott. Az új beruházási döntések meghozatala előtt 2013-ig, az új EU-klímapolitika végleges kialakulásáig érdemes várni, különösen hogy a kereskedelmileg érett, tisztaszén-rendszerű erőművek technológiájának piacéretté válása szintén nem várható 2015 előtt. Az osztalékot június 14−19. között fizetik ki.
(A szerző rendelkezik Mátrai Erőmű-részvénnyel.)
