Elérte a 39,5 dolláros, 31 éve nem látott szintet az ezüst árfolyama tegnap a londoni kereskedésben − tudósított a Bloomberg. Az arany unciánként több mint 1460 dollárra ment fel, ezen a szinten még soha nem járt. Tavaly egész évben az arany ára 28 százalékkal, az ezüsté pedig több mint kétszeresére emelkedett. A nemesfémek, mint menekülő, biztonságot adó befektetés iránti keresletet a hírügynökség olyan ismert érvekkel magyarázza, mint a líbiai válság, a japán nukleáris krízis és az európai adósságválság. De alighanem szerepet játszik a rallyban az is, hogy az euró 14 hónapos csúcsra érkezett a dollárral szemben, amit pedig az ECB csütörtöki, nagy valószínűséggel kamatemelést hozó ülésével magyaráznak.
\"A jegybankároknak nagyobb a befolyásuk az olaj árára, mint az OPEC-nek\" − nyilatkozta egy svájci olajkereskedő társaság vezetője a hírügynökségnek. Bár kissé visszaesett tegnap, a kőolaj ára így is 30 hónapos csúcs közelében, a Brenté 120 dollár felett maradt a tőzsdéken, annak ellenére is, hogy az aktuális jelentéstől az USA olajkészleteinek emelkedését várják a piaci szereplők. A magas olajárral párhuzamosan erősödnek a félelmek mindattól, amit ez okozhat, de leginkább a gazdasági növekedés visszaesésétől. Kedden és szerdán a világ kakaótermelésének 40 százalékát adó Elefántcsontpart elnöke, Laurent Gbagbo az elnöki rezidencia alatti bunkerből tárgyalt politikai ellenfelével elvonulása feltételeiről. Mivel ez az ottani politikai válság közeli végét vetíti előre, ennek köszönhetően egy darabig esett a kakaó árfolyama, de később ismét emelkedni kezdett. (Az ország exportját nemrég felfüggesztették, becslések szerint félmillió tonna kakaó áll és feltehetően romlik a raktárakban.) A fejlemények az arabica típusú kávé árát is visszavetették kissé, ám még így is viszonylag magas szinten maradt.
Lényegében mindent vettek az árupiacon az utóbbi napokban. A kukorica kedden 33 hónapos csúcsra érkezett, ezt a készletek alacsony szintje és az azzal kapcsolatos várakozások indokolhatják. Az ólom árfolyama hétfőn hároméves csúcsra emelkedett, elsősorban a szűkös kínálat és a kínai ipar kereslete miatt, de drágult a réz is. Az ipari fémek piacán idegességet okoz az, hogy Kínának bányái és olvasztói kapcsán elképesztő mennyiségű környezetvédelmi problémát kellene elhárítania − írta a Handelsblatt.com.
