Ismét a német lapok címoldalára került a Phoenix Kapitaldienste nevű egykori brókercég ügye, amely a német gazdaságtörténet egyik legnagyobb csalássorozata - írta a Handelsblatt. Most azért, mert a német értékpapír-kereskedők befektetővédelmi alapja, az EdW (Entschädigungseinrichtung der Wertpapierhandelsunternehmen) nem képes a mintegy harmincezer kis- és nagybefektető kárigényeit kielégíteni, ezért a szövetségi államnak kell közbelépnie.
A múlt héten a német parlament, a Bundestag költségvetési bizottsága áldását adta egy újabb, 141 millió eurós hitelre. Az előző hitel ugyanis, amelyet az állam 2008 végén hagyott jóvá 128 millió euró értékben és azóta még egy fillért sem törlesztettek belőle, a következő hetekben várhatóan teljesen elfogy. "Az EdW lényegében fizetésképtelen" - idézte a lap Nero Knappot, a német független vagyonkezelők szövetségének vezető jogászát. Az EdW és 800 tagja nem képesek a százmillió euró nagyságrendű anyagi terhet vállukra venni. A befektetővédelmi szervezet adatai szerint eddig 26 300 esetben kártalanított, 119 millió euró értékben. A károkat viszont több száz millió euróra teszik, más korábbi források például 600 millióról szóltak, kérdés, ebből mennyi van biztosítva a befektetővédelemnél (a biztosítás ugyanis ott is személyenként korlátozott).
A szövevényes, jogvitáktól sem mentes, várhatóan még évekig elhúzódó ügyben sáros cég a kilencvenes évek végétől határidős ügyletekkel elérhető két számjegyű hozamokat ígért ügyfeleinek, ehhez egyéni portfóliókezelést folytatott. Ám mint kiderült, már korán inkább veszteségek jelentkeztek, amit eltitkoltak, és a pénzek 1998-tól egyre kevésbé áramlottak az eredeti üzletekbe. Ehelyett pilótajáték-szerűen fiktív nyereségeket fizettek és a finanszírozási lyukakat tömködték be vele. A botrány csak 2005-ben pattant ki.
