Április 30-ával távozik a Mol vezérigazgatói székéből Mosonyi György, helyére Molnár József, a társaság eddigi pénzügyi vezérigazgatói helyettese kerül - jelentette be pénteken a magyar olajtársaság, egy időben az április 28-ra összehívott éves rendes közgyűlés meghívójával. Mosonyi távozásával a magyar értékpapírpiac és az üzleti élet emblematikus vezetője fejezi be operatív tevékenységét. A Moltól ugyan nem távolodik el, sőt felügyelőbizottsági tagsága és várható fb-elnöki tisztsége - amely Kupa Mihály volt pénzügyminiszter szintén pénteken bejelentett lemondásával most megüresedik - jelzi, hogy a társaság életében továbbra is fontos szerepet tölt be (nem beszélve a csoporton belül betöltött egyéb tisztségeiről, amelyeket megtart). Mosonyi, aki a Shelltől - 1999-ig a Shell Hungary Rt. elnök-vezérigazgatója volt, illetve a Shell közép- és kelet-európai régiójának elnöke is - került a Molhoz, szinte egy időben Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgatóval. Kettejük irányítása alatt a Mol hatalmasat változott. A cég 4297 milliárdos 2010 végi (nem auditált) árbevételével és pénteki áron számolva 13 milliárd dollárt meghaladó piaci kapitalizációjával több mint ötszörösére nőtt, foglalkoztatottainak száma (az INA-alkalmazottakkal együtt) 18 ezerről 32 ezerre emelkedett és a szocialista múlt örökségével küzdő volt állami vállalatból Európa leghatékonyabb, regionális szerepet is vállaló olajmultijává vált. Ez idő alatt a társaság megszerezte mind a Slovnaft, mind az INA irányítását és sikeresen hárított el egy felvásárlási kísérletet.
Utódja, a Borsodchemtől átigazolt Molnár József a Mol eddigi pénzügyi vezérigazgató-helyetteseként már eddig is komoly elismerést szerzett magának, nem utolsósorban a Molnak a válság alatt tanúsított igen szigorú pénzügyi fegyelme okán. Lapunk megkeresésére Pletser Tamás, az ING elemzője az árfolyam szempontjából semlegesnek értékelte a bejelentést. Szerinte gyökeres változást nem jelent a Mol esetében Mosonyi vezérigazgatói posztról való visszalépése. A lépés Varró László stratégiai fejlesztési igazgató IEA-hoz való kinevezése után nem is volt teljesen váratlan. A vezérigazgatói poszt várományosa, Molnár József nagy szakmai tapasztalattal rendelkezik, pénzügyi igazgatói hátterével pedig még erőteljesebben képviselheti a megtérülési szempontokat a csoport élén - hangsúlyozta Pletser. Az új pénzügyi vezérigazgató-helyettes Simola József lesz, Világi Oszkár Slovnaft-vezérigazgató pedig az igazgatóságba kerülhet be. A Downstream-üzletágat Horváth Ferenc vezeti, a stratégiai üzletág pedig, összevonva az üzletfejlesztési divízióval, Galácz Ábel vezetése alá kerül. Az upstream üzletág élén marad Áldott Zoltán, aki egyben az INA igazgatóságának elnöke is. A közgyűlésen a szokásos napirendi pontok mellett a személyi változások és a sajátrészvény-vásárlás - ami a Mol esetében tulajdonképpen szintén megszokottnak nevezhető - szerepel csupán. Meglepetéseket így legfeljebb a Szurgutnyeftyegaz részvételével kapcsolatos fejlemények okozhatnak majd. Már amennyiben lesznek ilyenek, az elmúlt évek példája alapján ez legalábbis kétséges. A közgyűlésen - a részvényesi megfeleltetés fordulónapja április 13-a - szó lesz még az igazgatóság tagjai javadalmazási rendszerének módosításáról is.
(a szerző rendelkezik Mol-részvényekkel)
