A statisztikák szerint februárban az orosz részvényalapokba áramlott a legtöbb tőke, az OTP Bank viszonylag új konstrukciójába csaknem 12 milliárd forint, de kisebb mértékben a hasonló profilú Quantis-alapba is friss pénz érkezett - derült ki a Bamosz adatbázisa alapján készített számításainkból. Ugyanakkor ennek nagy része alighanem intézményi befektetők tőkeátcsoportosítása, ugyanis más OTP-s részvényalapokból hasonló, sőt ezt meghaladó értékű összeget vontak ki, általában egyszeri nagyobb összegekben. Ha az alapok összességét nézzük, legalábbis ami a Bamosz adatbázisában szereplő nyilvános alapokat illeti, úgy tűnik, a befektetők nem voltak túl aktívak. Az ebbe a körbe tartozó alapok tőkéje ugyanis közel nyolcmilliárd forinttal növekedett ugyan, de inkább csak az árfolyamváltozások, felhalmozott kamatok, részvényárak hatására.
Az ügyfelek összességében majdnem kétmilliárd forintot vontak ki az alapokból, szerencsére a 2900 milliárd forinthoz közeli pénztömeg havi hozama 9,6 milliárd forintot tett ki, így a vagyon összességében mégis nőtt. (Mindez persze az új jogszabályok szerint júniusban nagy változás előtt áll, amikor majd a nyugdíjpénztárak vagyonát át kell adni az államnak, sok pénztár fektet ugyanis jelentős összeget alapok jegyeibe.)
Ami még inkább feltűnik, az az, hogy a forintban denominált alapok tőkéje majdnem tízmilliárd forinttal csökkent, miközben a devizás alapoké nőtt, euróban 6,2 milliárd forint érkezett, dollárban pedig félmilliárd. (Ezenkívül néhány kisebb alap inkább lengyel vagy cseh befektetők körére épít, így ezeket célszerű figyelmen kívül hagyni a hazai statisztikában.) Származtatott alapokba - ami jelenthet nagyon nagy kockázatú, hedge fund-szerű alapokat, de alacsonyabb kockázatú kötvényes konstrukciókat is - több mint hatmilliárd forint érkezett, garantált alapokba is majdnem hárommilliárdot fektettek. A bankbetétszerű likviditási, pénzpiaci alapokból viszont 12 milliárd körüli összeget vittek el, miközben pozitív volt a kötvényalapokba fektetett tőke értéke. A részvényalapok a már említett orosz befektetések ellenére is majdnem négymilliárd forintot veszítettek pénzkivét miatt, ennyit vittek el a befektetők a publikus adatok alapján.
