A Mol-csoport a következő három évben 5,5 milliárd dollárt költene beruházásokra - ebből 2011-re 1,7 milliárd dollár esik, aminek 44 százaléka a kutatás-termelés, 35 százaléka pedig a finomítás-kereskedelemre jutna -, s ezt teljes egészében az üzleti tevékenységből származó nettó pénzáramlásból finanszírozná - derült ki a társaság honlapján közzétett aktualizált befektetői prezentációból. Az utoljára tavaly novemberben közzétett anyagból kiderül, hogy a társaság jelenleg legfontosabb bevételtermelő üzletága, a kutatás-termelés továbbra is hajtóereje lehet a profittermelésnek. A Mol hét országban működő kitermelési portfóliója összesen 619 millió hordó olaj-egyenértékes tartalékkal rendelkezik - ez kevesebb mint a tavalyi 670 milliós érték, ami nagyrészt az időközben folyó kitermelésnek tudható be - amihez 144 ezer hordós napi kitermelés tartozik. A mostani prezentáció szerint a kitermelésnek ez a szintje meg is maradhat két évig, utána pedig évi 3-4 százalékkal még nőhet is. A Mol tizenkét országban működő kutatási portfóliójának összes potenciális tartaléka pedig 1650 millió hordó olaj-egyenértékesre tehető, ami nem jelent nagy változást a tavalyi utolsó 1635 hordós becsléshez képest, ugyanakkor összetételében azért közel sem ugyanaz. A legfontosabb talán, hogy a legnagyobb várakozások övezte kurdisztáni mezők kitermelhető potenciális készletbecslése 725 millió hordóra nőtt, miközben más területek, így a pakisztáni és néhány afrikai országban levő területeken már alacsonyabb mennyiségeket becsülnek, de csökkentek az orosz területeken várható felfedezések is. A Mol-csoport tavalyi EBITDA-jának hozzávetőleg a fele Magyarországon kívülről származott és a menedzsment tervei szerint a jövőben ez még inkább így lesz. A jelenleg profittermelés szempontjából némileg háttérbe szoruló feldolgozási üzletágban a társaság továbbra is a dízeltermelést tartja fontosnak. Ebben az üzletágban az INA rijekai finomítójának folytatódó felújítása és a dunai hidrokrakkoló megépítése a legnagyobb projekt, amelyek lehetővé tennék az üzemanyag-értékesítési volumen 10 százalékos növelését. Ez 4,8 milliárd litert jelentene 2013-ra.
(A szerző rendelkezik Mol-részvényekkel)
