Zárószavazás előtti módosító javaslatot nyújtott be egy fideszes képviselő a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapról szóló jogszabályokhoz, az eredeti javaslatokat még február elején nyújtották be képviselői indítványként. Az új módosítások talán legfontosabb eleme, hogy az eddigi "ütemezett visszaléptetés és vagyonátadás" helyett előírják, hogy egységesen május 31-ei fordulónappal kell a pénztártagok vagyonának leltárát elkészíteni, majd az értékeiket június 12-éig kell átadni az alap számára. A visszalépő pénztártagoknak kifizetendő összegeket pedig július 20-áig igényelhetik vissza a pénztárak az alaptól. "Az ütemezett visszaléptetés esetén az egyes tagokkal való elszámolás eltérő fordulónapokra történne, és így a tagok különböző ideig viselnének befektetési kockázatokat" - áll a javaslat indoklásában.
A törvényjavaslat sok más területen tartalmaz pontosításokat az eddigi szabályokhoz képest, így kiegészíti az ÁKK jogköreit és jogosítványait, amire az újfajta feladatok, a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap kezelése miatt van szükség. Kiegészítik a kincstári pénzforgalmi számlavezetők körét is a szóban forgó alappal.
Az alaphoz kerülő állampapírok bevonása érdekében a javaslat rendelkezik az állampapírok ingyenes átadásáról. Meghatározza az állam és az alap közötti ügyletek költségvetési elszámolásának módját - változik a költségvetési törvény is -, így az állampapírok bevonása nem számít majd költségvetési bevételnek, az államnak történő pénzbeli kifizetések viszont igen. Az állam felé fizetett, az alap vagyonából származó bevételeket a költségvetés Nyugdíjbiztosítási Alap nevű fejezetéhez fizetik majd be.
A Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap ellenőrzését az Állami Számvevőszékre bízza a törvényjavaslat, a pénztártagok vagyonának elszámolását, átadását viszont a nyugdíjpénztárak által a kormányzati ellenőrzési szerv (Kehi) felügyeli. Ezzel összefüggésben a törvényjavaslat kitér az üzleti és banktitok kérdésére is, lazít a szabályokon.
