A Brent típusú olaj árfolyama a múlt héten 103 dollárig is elszaladt, és ezzel végletesen szélesre nyílt a Brent/WTI olló, amely immár 17 dollár körül mozog. Az árfolyam legfőbb mozgatója természetesen az észak-afrikai és a közel-keleti forradalmi hangulat, ám az amerikai altípus, a WTI függetlenítette magát az aggodalmaktól, mert a finomítói kereslet drasztikusan csökken, a készletek pedig elegendőek. Észak-Amerikában ugyanis most kezdődik a finomítók éves karbantartása, ezért rendkívüli módon csökkent a fizikai kereslet a nyersolaj iránt, benzinből meg van elég, a tartalékok szintje továbbra is magasan áll.
Az Egyesült Államokban tegnap kereskedési szünnap volt, és már pénteken is erős lehetett a készülődés a hosszú hétvégére, mert igencsak nyugodt mederben folyt a kereskedés. Ezzel szemben Európát kellemetlenül érinti a Brent altípus rendületlen drágulása. Az árfolyam a múlt héten 103 dollárig szaladt el, ami egyértelműen a közel-keleti politikai feszültségekre vezethető vissza. A forradalmi fertőzés most már nemcsak olyan olaj-miniállamokat érint, mint Bahrein a maga 40 ezer hordós napi termelésével, hanem átterjedt a napi 3,7 millió hordó olajat felszínre hozó Iránra, az 1,6 millió hordót kitermelő Líbiára és az 1,3 millió hordós Algériára is, ez pedig már érezhető mennyiség a világ kőolajpiacán.
Gátat szab viszont az emelkedésnek, hogy Oroszországban rekordmagas szinten, napi tízmillió hordónál áll a kitermelés, és az OPEC-országok is jelentősen, napi mintegy 400 ezer hordóval növelték kitermelésüket az utóbbi időben. Ebben még nincs benne Irán, amely nem jár élen az adatközlésben, de a legutóbbi hírek szerint szignifikáns mértékben növelte felhozatalát, miközben Brazíliában, Kanadában és Ghánában is 100-120 ezer hordós napi hozamú mezők kezdték vagy kezdik meg a működésüket.
