Nemcsak nálunk hajlamosak sokáig elhúzódni a pénzügyi tárgyú perek és felszámolások, Németországban öt és fél év után is lezáratlan a Phoenix Kapitaldienst befektetési csalási ügye. Most kisebb fordulat történt, amennyiben a Legfelsőbb Szövetségi Bíróság, a Bundesgerichtshof határozata szerint egyes intézményi befektetők nem élveznek elsőbbséget a hitelezők között a kisbefektetőkkel szemben, ahogy azt bizonyítani próbálták. A tét mintegy 170 millió euró sorsa volt - írja a FondsProfessionell.de -, és az ítélet után komoly akadály hárul el az elől, hogy felszámolási tervet készítsenek és valamikor végre kifizessék a hitelezőket. Ám az ügy egyik főszereplője, egy ügyvédi iroda szerint erre még így is könnyen lehet, hogy újabb éveket kell várni. A szövevényes történetben a Phoenix ellen 2005. július elsején indították meg a felszámolást. A cég fő profilja az volt, hogy opciós és határidős ügyletekből kínált a befektetőknek magas hozamot, ennek érdekében egyéni portfóliókezelést folytatott az ügyfelek számláin (managed account). Ám mint kiderült, már korán inkább veszteségek jelentkeztek, amit eltitkoltak, és a pénzek 1998-tól egyre kevésbé áramlottak az eredeti határidős ügyletekbe.
Ehelyett a pénzek egyre inkább privát bankszámlákat gazdagítottak, működési költségeket és ügynöki díjakat, adókat és nem utolsósorban fiktív nyereségeket fizettek ki belőle, más pilótajáték-szerű csalásokhoz hasonlóan. Az egész álcázására pedig számlakivonatokat hamisítottak, ami csak 2005-ben derült ki és vezetett a felszámoláshoz. Az ügyben harmincezer befektetőt mintegy 600 millió eurós kár ért összesen.
