A Deutsche Börse és a New York Stock Exchange (NYSE) Euronext tervezett fúziója nemcsak munkahelyeket szüntethet meg, hanem az egyetlen német kereskedési rendszert, a - nálunk is bevezetni tervezett - Xetrát is - írja a Financial Times Deutschland a két tőzsdéhez közel álló forrásokra hivatkozva. Az európai részvények kereskedelme a jövőben egyetlen egységes ajánlati könyv segítségével történne, amelyet New Yorkból irányítanának.
Bár a német tőzsde hivatalosan nem nyilatkozott a témáról, sok német szakember komoly veszélynek tartja a Xetra megszűnését. A NYSE ugyanis már párizsi, amszterdami, brüsszeli és lisszaboni parkettjein egységes kereskedési könyvet vezetett be. A bankházak és kereskedők reakciója nem túl lelkes, van, aki az átállás költségeitől tart. Mások szerint a bevált rendszer a megbízások teljesítésében, gyorsaságban, kompatibilitásban optimálisan az ügyfelek igényeihez van igazítva. A német értékpapírpiac ráadásul regionálisan megosztott, és nem biztos, hogy mindenütt be lehet vezetni ugyanazt a rendszert. A tőzsdeszolgáltatók tervei szerint a jövőben az információtechnológiai tevékenységet a NYSE meglévő párizsi központjából vezérelnék.
A németek emiatt attól tartanak, hogy a Deutsche Börse frankfurti és luxemburgi részlegeinél mintegy ezer munkahely kerül veszélybe.
A fúzióért az amerikaiak sem lelkesednek osztatlanul, az amerikai tőzsdeüzemeltető társaság részvényesei bíróságon próbálják megakadályozni a két cég egyesülését - írja az MTI-Eco. Hírügynökségi beszámolók szerint a részvényesek két bíróságon, Delaware államban és New Yorkban is eljárást indítottak. Álláspontjuk szerint nem zajlott le a szabadpiaci körülmények között szokásos értékesítési folyamat, amelynek során versengő ajánlatok közül lehet választani, és a lehető legjobb feltételeket lehet kialkudni. A NYSE vezetése kizárólagos jogokat biztosított az ajánlattételre a német társaságnak, az amerikai cég részvényesei így elesnek a potenciálisan elérhető haszontól és elveszítik a befolyást a társaság felett.
A kedden bejelentett tervek szerint a Deutsche Börse AG részvényesei az új vállalat 60 százalékos tulajdonhányadával rendelkeznek majd, a New York-i cég tulajdonosai pedig 40 százalékos részesedést kapnak.
