Pontos számítások még nem készültek, de előzetes becslések szerint az alapkezelő társaságok bevételei 30-35 százalékkal csökkenhetnek a nyugdíjpénztárak vagyonának átadása miatt - mondta lapunk megkeresésére válaszolva Temmel András, a hazai alap- és vagyonkezelési iparág nagy részét képviselő Bamosz főtitkára. Ennek ellenére nem tartják valószínűnek, hogy bármelyik társaság bezárná kapuit, bár költségcsökkentésekről már nyilatkoznak a cégek és kisebb leépítések sem kizártak. Ez utóbbiak azonban várhatóan nem lesznek arányosak, azaz ha egy cég például a kezelt vagyon felét veszti el, akkor is jóval kisebb arányban búcsúzik el dolgozóitól. Minden társaságnál van ugyanis számos befektetési alap, és így a kezelt portfóliók száma, amitől inkább függ a létszám, csak kis mértékben csökken.
Tavaly év végén a Bamosz negyedéves statisztikája szerint tagjai 9362 milliárd forintnyi vagyont kezeltek, ebből 3724 milliárd volt pénztárakban, nagyrészt magánnyugdíj-pénztárakban. Amint Temmel András elmondta, a magán-nyugdíjpénztári vagyonok valamivel több mint 90 százaléka úgynevezett házon belüli, azaz pénzügyi csoporton belül kezelt portfólió volt, ahol a vagyonkezelési díjak a 0,8 százalékos törvényi maximum közelében jártak. A többi úgynevezett szabad mandátumú vagyon, amelynek díja a piaci versenyben alakult ki, itt 0,3-0,4 százalék körüli volt eddig az éves díj. Sokszor ezek a díjak a költségeket is alig fedezték, piacszerzési, presztízscélok érdekében is igyekeztek a cégek megbízásokat elnyerni.
Korábbi hírek szerint a magánnyugdíjpénztárak tagjainak valamivel több, mint három százaléka maradt a pénztári rendszerben, leginkább azok, akik nagyobb értékű pénztári vagyonnal rendelkeztek már. Más adatok szerint tizennyolc magánnyugdíjpénztárból hét nem éri el a fennmaradáshoz szükséges kétezer fős létszámot, beolvadhat vagy megszűnhet, a megmaradó portfóliók egy részének sorsa, jövőbeli kezelője is bizonytalan.
