A Macrogamma Alapkezelő bejelentette, hogy az általa kezelt NAP Ingatlanfejlesztő Alapnál a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) még a 2008-2009-es áfaellenőrzésekkel kapcsolatban másodfokú, jogerős és végrehajtható határozatokat hozott. Ezek szerint az alap terhére egyszer 120,8 millió forint jogosulatlan visszaigénylést állapítottak meg és 60,4 milliós adóbírságot szabtak ki, egy másik tétel szerint 62,0 adókülönbözetet, 24,6 milliós bírságot és 4,6 milliós késedelmi pótlékot állapítottak meg. Ezért az alapkezelő minden kérdéses áfakövetelésre, adóbírságra, késedelmi kamatra 100 százalékos céltartalékot képzett, összesen 164,5 millió forint értékben, ami az alap nettó eszközértékét 36 százalékkal csökkenti - jelentették be. A csökkenést egyik napról a másikra elszámolták, a 10 ezer forintos értékpapírok egy jegyre jutó értéke 7289 forintról 4669 forintra esett, az alap mérete pedig 576 millió forint lett. A cég másik ingatlanalapja, a MAG esetében folytatott hasonló ellenőrzés nyomán 102 milliós adókülönbözetet és 51 milliós adóbírságot róttak ki. Bár ebben az esetben még csak elsőfokú határozat született, amely nem jogerős, itt is céltartalékoltak, ez pedig a kevéssel kétmilliárd forint feletti nagyságú alapnál 7,9 százalékos vagyonvesztést okozott. Az alapkezelő bejelentette, hogy bírósági úton megtámadja a NAV határozatait, mert azok súlyosan sértik a NAP befektetőinek érdekeit. Sem azok tartalmával, sem a büntetés mértékével nem értenek egyet.
