BUX 138557.68 0,68 %
OTP 44490 1,16 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Főleg eurós alapokat vásároltak januárban a befektetők

Szerény növekedést mutatott a hazai nyilvános befektetési alapok piaca januárban. Inkább a kockázatosabb befektetéseket keresték, a pénzpiaci alapokból kivettek és inkább devizában, mint forintban fektettek be az ügyfelek.

2011. február 6. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Napi Gazdaság számításai alapján januárban forintra átszámolva mintegy 16,9 milliárd forinttal nőtt a Bamosz adatbázisában szereplő hazai befektetési alapok tőkéje, amiből 14,4 milliárd forint az árfolyamváltozások hatása, azaz hozam volt, 2,5 milliárd forint pedig a befizetett friss tőke. Azaz e számok szerint a piac szerény növekedést mutatott, eléggé hasonló képet, mint az azt megelőző három hónapban. (Az adatbázisban nem szereplő zárt körű alapok rendszerint még módosítják valamelyest a végső statisztikát.)
A nominális számok ugyan első pillantásra ettől eltérő eredményeket tartalmaznak, de célszerű volt korrigálnunk két fontos tényezővel. Egyrészt januárban jelentek meg a Quantis-alapok az adatbázisban, miután a társaság tagja lett az alapkezelők szervezetének, ezen alapok tőkeváltozását nullának vettük. Másrészt decemberhez hasonlóan ismét volt egy nagy intézményi tőkeátcsoportosítás, egy nyilvános alapból (OTP Quality) nagy valószínűséggel ismét egy zárt körűbe, a nyugdíjpénztári szabályozás változása miatt, ezt szintén figyelmen kívül hagytuk. (Hasonló átrendeződés egyik befektetésijegy-sorozatból egy másikba, intézményibe másutt is megfigyelhető az Aegonnál, ám az az adott kategórián belül történt, így nem változtat a statisztikákon.)

Januárban az erősödő forint mellett egyértelműen kedvelték a devizákat a befektetők. Forintos alapokból mintegy hétmilliárd forintnyi tőkekivonás történt, míg az euróban denominált alapokba kilenc-, a dollárosokba kétmilliárd forint feletti értékű deviza érkezett. Ami az egyes alapfajtákat illeti, az említett nagy tétel nélkül szerény, mintegy másfél milliárd forintnyi tőkebeáramlás volt a részvényalapoknál, és majdnem ugyanakkora a vegyes alapoknál. A kötvényalapok lényegében stagnáltak - pár száz milliós pluszt értek el -, a legtőkeerősebb kategóriának számító pénzpiaci alapokból pedig négymilliárd körüli összeg távozott.
Megint főleg a lejáratok miatt 6,5 milliárd forinttal csökkent a garantált alapok vagyona, az ingatlanalapokba viszont bő másfél milliárdot tettek be. A legkockázatosabb kategóriának tekinthető származékos alapokat továbbra is kedvelik, egy ilyen lanyha hónapban is 3,6 milliárd forintot vittek hozzájuk, bár tőkéjük még csak 118 milliárd forint, de hosszú ideje dinamikusan növekszik.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet