BUX 138926.56 0,95 %
OTP 44580 1,36 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lázasan keresik az új befektetési lehetőségeket a szuverén alapok

2011. február 3. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A pénzügyi válság alatti nehézségek, piaci turbulenciák miatt a szuverén (állami) vagyonalapok kezelői aktív vagyonkezelés helyett nagyobb hangsúlyt helyeznek a kötvény jellegű, a tőkepiaci mozgásoktól független hozamú (bétaalapú) befektetésekre, mint a piacnak kitett kockázatosabb (alfa jellegű) portfóliókra - írja a FondsProfessionell.de az SSGA (State Street Global Advisors) kutatóintézet tanulmányára hivatkozva. A nagy, rendszerint több tíz milliárd dolláros portfóliókban elmozdulást figyeltek meg az utóbbi egy évben a passzív vagyonkezelés felé is.

Egy meg nem nevezett közel-keleti vagyonalap szerint korábban alapértelmezésként aktívan kezelték a portfólió különböző eszközosztályait mindaddig, amíg be nem bizonyosodott, hogy ez nem elég hatékony módszer. Ma már fordítva van, a passzív módszert választják, amíg ki nem derül, hogy az nem felel meg az elvárásoknak. Az államilag megbízott portfóliómenedzserek az alacsony hozamú hagyományos fejlett piaci befektetések mellett az utóbbi időben egyre inkább a feltörekvő országok kötvényeit választják. Azok hozama ugyanis egyrészt magas, másrészt a fejlett országok tartalékdevizáinak kilátásai is sokat romlottak. Így pedig már sok feltörekvő piaci ország kötvénye is versenyképes, biztos kikötőnek számít.

Az óriási vagyontömeggel rendelkező szuverén alapok az SSGA szerint folyamatosan lázasan keresnek új lehetőségeket portfóliójuk diverzifikálására. Az újabb célpontok között szerepelhet a termőföld, az infrastrukturális beruházások, sőt a művészeti alkotások vásárlása is.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet