BUX 139172.59 1,12 %
OTP 44670 1,57 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A felszámolás sorsára jutott több német és spanyol ingatlanalap

2011. január 19. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az Aberdeen Immobilien Kapitalanlage GmbH szerdán bejelentette, hogy január végén a vagyon 20 százalékát, 254 millió eurót fizet ki a Degi Europa ingatlanalap 90 ezer tulajdonosának hozamként a szeptember 30-ával végződött üzleti év után - tudósított a FondsProfessionell.de. Az alap végelszámolása ősz óta folyamatban van, a döntések szerint hat hónap múlva, júliusban zárul, akkor várható a következő kifizetés is, melynek mértéke azonban még kérdéses, az eladandó ingatlanok árából befolyó összegtől függ.

Az alap egyike annak a 12 német nyílt végű ingatlanalapnak, amelyeket 2008 októberében, a pénzügyi válság egyik mélypontján lezártak, felfüggesztve a befektetési jegyek visszaváltását. Ezek közül a svájci bankcsoport németországi érdekeltsége, a Credit Suisse AG adatai szerint (az Aberdeen a Credit Suisse alapkezelői üzletágát vette át) tavaly októberben kilencnek a végelszámolásáról döntöttek, mivel a törvényben előírt kétéves határidőn belül nem sikerült kapuikat ismét megnyitni a kilépni kívánók előtt.
A magyar befektetőket elsősorban a németországi Aberdeen (volt Credit Suisse) egy másik alapja, a CS Euroreal érinti, amelyben három hazai alapnak is jelentős befektetései vannak (Aberdeen Ingatlan, Aberdeen Euró Ingatlan és Aberdeen Konzervatív Vegyes).

Az alapok össztőkéje több mint hétmilliárd forint, májusban a CS Euroreallal együtt ezek forgalmazását is automatikusan felfüggesztették. Amint a németországi csoport közleménye hangsúlyozza, bár az Euroreal is a 2008 őszén felfüggesztett alapok között volt, már 2009 közepén újra megnyitották, és 2010 április végéig folyamatosan vissza lehetett váltani a befektetési jegyeket (az Euroreal tőkét nem veszített és az elmúlt évben is hozamot termelt).

Az alapot csak akkor kellett újra lezárni, amikor a német pénzügyminisztérium szigorításokat tartalmazó törvénytervezete miatt tavaly újabb tőkekivonási hullám indult az ottani ingatlanalapokból. Ezzel azonban a kétéves maximális felfüggesztési időszak újraindult, és 2012 májusában jár le - írják. Érdekes módon a befektetők bizalma töretlennek látszik, május óta 170 millió euró pluszpénz érkezett az alapba. A felfüggesztés ideje alatt jegyezni lehet az adott alap jegyeit, csak visszaváltani nem.
A válság által erősen sújtott Spanyolországban is hasonló folyamatok mennek végbe. Tavaly év végén döntöttek a 2,45 milliárd eurós Banif Inmobiliario végelszámolásáról és az azt megelőző megnyitásáról, a 43 500 befektetésijegy-tulajdonos - akiknek 97 százaléka már jelezte kilépési szándékát - várhatóan február végén-március elején jut pénzhez, körülbelül kétéves várakozás után - íja az Expansión.com. A nettó eszközérték alapján ők eddig körülbelül 11 százalékot veszítettek pénzükből, de ez még növekedhet, mert egyes ingatlanokat a közeljövőben csak 15-17 százalékkal a könyvérték alatt fognak tudni eladni. Ahhoz azonban, hogy minden kilépőt időben ki tudjanak fizetni, az anyabanknak, a Banco Santandernek is alaposan a zsebébe kell nyúlnia, valószínűleg csak átmenetileg, de pénzt fog az alapba tenni, hogy a befektetők kiszállhassanak. (Hasonlóan ahhoz, ami pár banki hátterű ingatlanalapnál Magyarországon is történt.)

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet