Hektikus hét áll a világ olajpiaca mögött. A múlt héten az amerikai WTI a hétfői 91,55 dolláros zárás után kedden csaknem 2,4 százalékot veszített értékéből és 89,38 dolláron zárt. Emögött alapvetően más fontos árupiaci termékek árának csökkenése, valamint az akkori - kedvezőtlennek látszó - gazdasági kilátások álltak. A jegyzés szerdán egy százalékkal, 90,30 dollárig korrigált vissza.
Az európai Brent egész héten jobban teljesített a WTI-nél, ezért a hét végére meglehetősen szétnyílt az árrés a két olajfajta között. A Brent hétfőn 94,73 dollárral zárt és kedden lényegesen kevesebbet veszített értékéből, mint a WTI, mindössze 1,85 százalékkal csökkent az ára, szerdán viszont sokkal nagyobbat korrigált, aznap a heti záróár csúcsán, 95,09 dolláron zárt. A hét második felében - főleg a dollár erősödése miatt - mindkét termék spot ára csökkent, a heti kereskedést a WTI 88,03 dolláron, a Brent pedig 93,26 dolláron fejezte be. Ezzel a két termék közötti hétfői, 3,18 dolláros differencia a pénteki zárásra 5,23 dollárra növekedett. A Brent heti átlagára ennek megfelelően 0,7 százalékot emelkedett a tavalyi utolsó kereskedési hét átlagárához képest, miközben a WTI ugyanilyen mértékű átlagárcsökkenést szenvedett el.
A WTI jegyzését alaposan megrángatták, amit leginkább az amerikai munkanélküliségről szóló kormányzati közzététel idézett elő. Az amerikai munkanélküliségi ráta csökkent ugyanis, de a vártnál kevesebb új munkahelyet hoztak létre. A közeljövőben is a növekedési kilátások, az európai hitelválság és a dollár árfolyamának szövevénye befolyásolja majd az olaj árát, természetesen figyelembe véve a tél szigorát is.
