BUX 139080.21 1,06 %
OTP 44660 1,55 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Látszólag 58 milliárdot vittek el egy hónap alatt

Decemberben 58 milliárd forint távozott a hazai nyilvános befektetési alapokból, de ezt felerészben kompenzálták a kedvező hozamok, másrészt komoly szerepe volt benne egy majdnem 43 milliárd forintos intézményi befektetői tételnek.

2011. január 4. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A múlt hónapban 28,7 milliárd forinttal csökkent számításaink szerint a hazai, a Bamosz adatbázisában szereplő nyilvános befektetési alapok vagyona, ami mögött - legalábbis látszólag - 58,3 milliárd forintnyi tőkekivonás áll, viszont 29,6 milliárdnyi pozitív hozamot értek el az alapkezelők. (A BUX index 3,3, a MAX index 2,2 százalékkal emelkedett.) A képet azonban nagyban befolyásolja, hogy az OTP-DWS Feltörekvő Piaci Részvény Alap A sorozatából két lépcsőben közel 43 milliárd forint távozott a hónap során.
Amint az alapkezelőnél megtudtuk, ez a tőke az OTP-alapcsaládban maradt, csak zárt körű részvényalapba került át, aminek elsősorban az az oka, hogy 80 bázispontról 20 bázispontra csökkentették a magánnyugdíjpénztáraknak felszámolható vagyonkezelési díj maximális mértékét. Ezenkívül némileg változott a szóban forgó portfólió befektetési stratégiája is, hiszen az OTP-DWS Alapok Alapja csak a német DWS-alapokba fektethet, ezentúl viszont más neves nemzetközi alapkezelőket is igénybe vehetnek majd. Ha ezt a tételt levonjuk a statisztikából, akkor csak kisebb értékű, mintegy 15 milliárd forintnyi tőkét vontak ki az alapokból, és összes vagyonuk a hozamok miatt még nőtt is. (A Bamosz internetes adatbázisa nem tartalmazza a zárt körű alapok számait, havi jelentése viszont igen.)

Eme rendkívülinek nevezhető tétel nélkül a tiszta részvény- és részvénytúlsúlyos alapokba ötmilliárd forint körüli összeg érkezett, a szintén magas kockázatú származtatott alapok is nőttek bő kétmilliárddal. A pénzpiaci alapokat ezúttal nemigen kedvelték, közel 16 milliárdot vittek el belőlük. A garantált alapok főleg lejáratok miatt estek vissza pár milliárddal. Miközben a hónap során az euró és a dollár is olcsóbb lett forintban, a befektetők négymilliárd forintnyi eurót tettek euróban denominált alapokba, és 700 millió forintnyi dollárt dolláralapba. A hazai devizamegtakarításokat ugyan nem érinti, de - jelentős ingadozások mellett - közel hárommilliárd forinttal nőtt a bolgár levában jegyzett DSK pénzpiaci vagyona.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet