A spanyolországi befektetési alapok vagyona 2010-ben, december 24-éig mintegy 15 százalékkal csökkent, és 144,5 milliárd eurót tett ki - írja az Expansión.com. Csak decemberben 324 millió eurót, 0,22 százalékot veszítettek az ottani alapok, mert 1,593 milliárd eurónyi új befektetésre 1,917 milliárdnyi tőkekivonás jutott. A befektetők leginkább a hosszú futamidejű, fix kamatozású spanyol kötvényeket kerülték, és a pénzpiaci jellegű, változó kamatozású vagy garantált termékeket keresték, azokat is inkább külföldi portfólióval, ami alacsony kockázatvállalási hajlandóságra utal.
Pedig Európában alapvetően jól alakult ez az év a befektetési alapok számára, legalábbis az első háromnegyed év után az Efama nevű nemzetközi szervezet statisztikája még 9,5 százalékos, közel 700 milliárd eurós növekedést jelzett. Az egyik éllovas a növekedésben - Svájc után a második helyen - Magyarország volt 21,5 százalékkal, kevéssel utána következett Lengyelország, de a csehek és a bolgárok is viszonylag jól szerepeltek. Kerülték viszont a dél-európai államok alapjait, Spanyolország mellett Portugália, Görögország és Olaszország konstrukciói is számottevő tőkekiáramlást voltak kénytelen elszenvedni. Érdekes, hogy a szintén adósságválságtól sújtott Írország kivételt jelentett, a bővülés itt megközelítette a 20 százalékot.
