INA-részvények összehangolt vásárlására vonatkozó vizsgálatot kezdeményezett a Mol a horvát versenyhivatalnál (AZTN) - jelentette be közleményben a magyar olajtársaság. A vizsgálatot a december 14-e és 20-a közötti kereskedési időszakra vonatkozóan kezdeményezte a Mol, amikor a horvát tőkepiaci felügyelet visszaengedte a 11 napos felfüggesztés után az INA-részvényeket a parkettre. Akkor az árfolyam az addigi 1721 kunáról egyből 2830 kunára ugrott fel - a Mol 2800 kunás vételi ajánlata ezt megelőzően került nyilvánosságra - és az említett időszakban ott stabilizálódott is. Olyannyira, hogy az öt kereskedési nap alatt a Bloomberg adatai alapján szinte nem is született kötés a zágrábi tőzsdén más áron INA-részvényekre, miközben összesen 262 ezer 580 részvény fordult meg a parketten (a közkézen levő részvények közel 33 százaléka, az INA alaptőkéjének 2,6 százaléka).
December 20-a után az INA ára jóval 3100 kuna fölé is került, de már erősen ingadozva és sokkal kisebb mennyiséggel. A vásárlások kapcsán a horvát lapok tudósításai szerint több horvát alap is elismerte, hogy ők álltak a vételi oldalon. Az árfolyam-manipulációra gyanakvó Mol pedig hiába adott hangot gyanújának, a horvát tőkepiaci felügyelet (HANFA) nem talált szabálytalanságot a vásárlásokban.
A mostani "feljelentéssel" a Mol vélhetően azt szeretné elérni, hogy kiderüljön, az alapok vásárlásai nem felelnek meg a horvát törvényeknek, a horvát versenytörvény által tiltott összehangolt megállapodáson alapuló vásárlások miatt.
A horvát Adris Grupa, amely elsősorban turisztikai beruházásokban és a dohányiparban érdekelt, már korábban azt nyilatkozta, hogy kész együttműködni a nyugdíjpénztárakkal és a horvát kormánnyal nemzeti érdeket érintő kérdésekben, miközben a meg nem erősített hírek már ellenajánlatról szóló szövetségeiről szóltak. Ugyanakkor kedden olyan nyilatkozat született Dinko Novoselec, az Allianz ZB igazgatótanácsának elnöke részéről, amely kifejezetten tagadta bármilyen megállapodás tényét a horvát kormánnyal. Mindezek fényében érdekes kérdés, hogy a horvát hivatal hogyan fog reagálni a Mol kezdeményezésére és talál-e majd terhelő bizonyítékokat a részvényeket a Mol elől felvásárló befektetők ellen. Akár talál, akár nem, úgy tűnik, a Mol minden lehetőséggel megpróbálkozik, hogy 2800 kunás ajánlatát ne kelljen sikertelenül lezárni január 14-én.
(A szerző rendelkezik Mol-részvényekkel)
