Pozitív fejleménynek tartják az elemzők, hogy Irakban megalakult az új kormány, ami előrelépés az észak-iraki kurd autonóm területen kutatási tevékenységre szerződött cégek, így a Mol szempontjából is.
A kedden megalakult új iraki kormányban Hussein al-Shahristani eddigi olajminisztert energiáért felelős miniszterelnök-helyettessé nevezték ki, saját korábbi helyettese, Abdul Karim Luaibi pedig olajminiszterré lép elő. A Reutersnek nyilatkozó Samuel Ciszuk, az IHS Energy elemzője szerint az új olajminiszter - aki korábban gyakorló olajmérnökként inkább szakmabelinek, mint politikusnak számít - volt eddig is a fő közvetítő a kurdok és az iraki kormány között. Ő olyan személy, akit legalább valamennyire elfogadnak a kurdok. Azzal, hogy 8 hónapnyi várakozás után végül kedden hivatalba lépett az új kormány, azzal az ambiciózus céllal, hogy a jelenlegi napi két és fél millió hordós olajkitermelést majdnem megötszörözve hat-hét éven belül 12 millió hordónyi olajat hoz felszínre, a legtöbben úgy vélik, nagy előrelépés történt a kurdokkal való megállapodás és a ottani olajexport újraindulása tekintetében is.
Mindez pozitív lehetőség annak a mintegy negyven cégnek - köztük a Molnak - is, amelyek korábban termelésmegosztási szerződést kötöttek a kurd regionális kormánnyal. Ugyanakkor a tudósítások emlékeztetnek arra is, hogy Shahristani korábban egyszerűen alkotmányellenesnek minősítette ezeket a szerződéseket, ami azért arra is utal, hogy a megegyezések - főleg a kitermelésből származó bevételek elosztásáról és beszedéséről - vélhetően nem fognak könnyen megszületni. Pletser Tamás, az ING elemzője szerint a kitermelési tervek rá fogják szorítani a kormányt a kurdokkal való megegyezésre, így jövőre újraindulhat az onnan származó export. Ez pedig, mint Mészáros Lajos, a KBC Securities elemzője elmondta, segítheti a Molt is, amely akár egy-két éven belül termelésbe állíthat kutakat a biztató kutatási eredményekkel bíró Shaikan és Akri-Bijeel mezőkön. Ugyanakkor amint Vágó Attila, a Concorde vezető elemzője elmondta, a Mol elmúlt két napban látható jó tőzsdei szereplése vélhetően kevésbé tudható be az iraki lehetőségek javulásának - különösen mivel a fejlemények már egy hónapja többé-kevésbé előre láthatóak voltak. A drágulás sokkal inkább egyszerre bekövetkezett piaci eseményeknek - a nemzetközi olajár-emelkedésnek, a finomítói árrések javulásának és a Brent-Ural árkülönbözet 2 dollár fölé emelkedésének - köszönhető.
(A szerző rendelkezik Mol-részvényekkel)
