Vihar egy pohár vízben - jellemezte az elmúlt héten az INA részvényei körül a horvát tőzsdén történt eseményeket Mosonyi György, a Mol vezérigazgatója, aki szerint irracionális a horvátok félelme a Mol többségbe kerülésétől. A horvát Jutarnji List napilap hétvégi számában megjelent interjúban a vezérigazgató elmondta, hogy a Mol esetleges többségbe kerülése sem változtatna semmin, a Mol teljes mértékben elkötelezett az INA fejlesztéséért és "a kormánnyal együtt sikeressé tesszük az INA-t" - jelentette ki. Szerinte a két nagytulajdonos között sikeres az együttműködés, a részvényesi megállapodás megváltoztatására nincsen szükség. A lap kérdésére válaszolva, miszerint a Mol a magyar kormány segítségével esetleg akadályokat támasztana Horvátország európai uniós csatlakozása elé, Mosonyi elmondta, hogy ahogy Magyarország a NATO-ba való csatlakozást is elősegítette, úgy az uniós tagsághoz is meg fog adni minden támogatást. Szerinte a két országot nagyon sok minden köti össze, és minden magyar érdeke, hogy Horvátország EU-taggá váljon.
A Mol 2800 kunás ajánlata az INA 800 ezer 910 részvényére január 14-ig él, eközben azonban a zágrábi tőzsdén 2830 kunás árfolyamon kereskednek az INA részvényeivel. A hét végén kiderült az is, hogy a tőzsdei vásárlások nyomán a PBZ Croatia biztosító nyugdíjalapja lett a harmadik legnagyobb részvényese az INA-nak 0,45 százaléknyi tulajdonhányaddal. A SEEbiz.eu üzleti portál összesítése szerint így a horvát kormány - amelynek 44,84 százaléka van a horvát olajtársaságban - a horvát alapokkal közösen már többet birtokol, mint a Mol, amelynek 47,16 százaléka van az INA-ban. Az elmúlt héten egyébként a horvát olajtársaság 2,3 százaléka fordult meg a parketten.
(A szerző rendelkezik Mol-részvényekkel.)
