Befektetési alapok állnak az INA-részvények e heti áremelkedése mögött. Négy horvát befektetési alap jelezte tegnap a Reutersnak, hogy ők vásárolták az elmúlt napokban az INA részvényeit a zágrábi tőzsdén. A részvényeket kedden engedték vissza a kereskedésbe 11 napos felfüggesztést követően, amelyet a Mol 2800 kunás ajánlatának nyilvánosságra kerülése miatt rendeltek el. A befektetési alapok a közlemény szerint az INA-ban jó befektetési lehetőséget látnak, ezért vásárolták a részvényeket az elmúlt napokban 2830 kunás árfolyamon és már két százalék körüli részesedésnél járnak.
A közleményben az alapok azt is jelezték, hogy már korábban is vettek INA-részvényeket, a felfüggesztés előtt, igaz, az alacsony likviditás miatt csak kis mennyiségben. A Mol 2800 kunás ajánlata január 14-éig él és ha addig nem szerez meg több mint 2,85 százalékot a közkézen levő 800 910 részvényből, ami az INA alaptőkéjének nyolc százaléka, nem fog tudni többségbe kerülni a horvát olajtársaságban. Márpedig amíg az alapok 2800 kuna feletti áron vásárolnak, a Mol pedig nem emeli ajánlati árát, a kisrészvényesek számára egyértelműen előnyösebb a tőzsdei eladás, mint az ajánlatot elfogadni.
(A szerző rendelkezik Mol-részvényekkel.)
