BUX 138657.56 0,75 %
OTP 44550 1,3 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Manipulációt sejt a Mol Zágrábban

A Mol szerint manipulatív kötések miatt 2830 kuna az INA-részvények ára a tőzsdén. A horvát felügyelet nem talált jogellenességre utaló jeleket. A hazai olajcég megkeresné mind a harmincezer kistulajdonost.

2010. december 15. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Manipulatív és nem transzparens az INA-részvények árfolyammozgása Szollár Domokos, a Mol szóvivője szerint - közölte a Reuters. Ezek a manipulációk jogellenes tranzakciókhoz vezethetnek és ha ez megtörténik, a horvát tőkepiaci felügyelet, a HANFA törölni fogja azokat - jelentette ki zágrábi sajtótájékoztatóján, hozzátéve, hogy senki nem tudja, ki áll a kötések hátterében, a Mol sem. A horvát felügyelet ugyanakkor már délután kiadott egy közleményt arról, hogy nem tapasztalt árfolyam-manipulációt vagy összehangolt kereskedést, amelynek célja az árfolyam fenntartása vagy az aktív kereskedés látszatának keltése lett volna. A horvát tőzsde igazgatója, Ivana Gazic sem tapasztalt jogellenes tranzakciókat a parketten.
A szóvivő elmondta azt is, hogy a Mol fel fogja venni a kapcsolatot mind a harmincezer INA-kistulajdonossal, hogy elmagyarázza az ajánlatát. Mint ismeretes, a Mol december 15-től január 14-ig érvényes ajánlatot tett az INA 800 910 darab részvényére 2800 kunás áron, az ajánlatot kedden a HANFA is jóváhagyta. Az ellenérték kifizetésére január 31-én kerül majd sor. Az ajánlattétel nyilvánosságra kerülését követően az INA részvényeinek kereskedését felfüggesztették a zágrábi tőzsdén. A felfüggesztés keddi megszüntetése után az árfolyam az addigi 1721 kunáról egyből 2830 kunára emelkedett és ezt a szintet megtartotta szerdán is, miközben a Reuters adatai szerint a két nap alatt jóval több mint 120 ezer részvény cserélt gazdát.
A Vecernji List internetes kiadása, amelyet az MTI-Eco idézett, egyes értesülésekre hivatkozva azt írja, a nyugdíjalapok a horvát kormány segítségével szeretnék megszerezni a Mol elől a részvényeket, hogy a magyarok ne jussanak 50 százalék fölötti tulajdonhoz a horvát olajtársaságban. (A horvát államnak 44,8 százalékos, a Molnak 47,2 százalékos tulajdonrésze van.) A Mol horvátországi kommunikációjáért felelős szóvivő ugyanakkor az MTI-nek adott nyilatkozata szerint meglepőnek tartaná, ha nyugdíjalapok akarnák felvásárolni az INA-részvényeket. Mint mondta, "biztos, hogy egy átlátható ajánlat jobban szolgálja a horvát energiapiac biztonságát, mint egy spekulatív, esetleg ellenséges szándékú tőzsdei akció".

(A szerző rendelkezik Mol-részvényekkel.)

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet