A Mol ajánlatot tesz az INA részvényeseknek maximum 800 ezer 910 darab részvény megvásárlására 2800 kunás áron - jelentette be a magyar olajtársaság a BÉT honlapján tegnap este. Az ajánlat az INA közkézen levő részvényei tulajdonosainak szól és meglehetősen gáláns ahhoz képest, hogy a részvények utolsó ára a zágrábi tőzsdén a bejelentést megelőzően alig haladta meg az 1700 kunát. Az ár pontosan megegyezik azzal az árral, amit 2008 őszén a Mol nyilvános ajánlatban tett az INA-részvényekért. A mostani ajánlat nem számít nyilvános ajánlatnak és csak az INA külső részvényeseire vonatkozik, a 44,8 százalékos tulajdonos horvát államra nem. A Mol jelenleg 47,2 százalékos tulajdonos az INA-ban, így ha az ajánlatot elfogadják a valamivel több mint 8 százalék tulajdonhányadot birtokló kisrészvényesek - akiknek döntő többsége az INA jelenlegi vagy volt munkavállalója, illetve a nyilvános kibocsátásban részvényt jegyző magánszemély -, akkor a Mol a legnagyobb tulajdonosból többségi tulajdonossá válhat a horvát olajtársaságban. Ugyanakkor ez a lépés nem kis összegbe, több mint 300 millió euróba, azaz közel 84 milliárd forintjába kerülhet az olajtársaságnak. Ehhez az utolsó gyorsjelentés tanúsága szerint minden forrása megvan a Molnak, hiszen az elmúlt időszakban a tőkepiaci körülmények javulásával többször és többféle forrásból sikeresen jutott hitelhez. Az ajánlattétel elvileg teljesen független attól a ténytől, hogy december 1-jével lejárt a határideje annak, hogy a horvát gázüzletágat a Mol átadhassa a horvát államnak. Ugyanakkor az alig egy napnyi eltérés a határidő lejárta és a bejelentés között arra utal, hogy megegyezés készül az INA két legnagyobb részvényese között. Korábbi utalásokból már lehetett tudni, hogy a gázüzlet átvétele - ami a legfontosabb vitás kérdés az INA két tulajdonosa között - semmiképpen nem fog teljesen zökkenőmentesen lezajlani, éppen tegnap tudósított a portfolio.hu a horvát Vecsernij Listre hivatkozva arról, hogy a tárgyalások folytatódnak, az átvétel mindenképpen csúszik. Korábban Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója lapunknak adott interjújában utalt arra, hogy bizonyos körülmények között megtarthatja az INA a horvát gázüzletet. Vélhetően ehhez a horvát gázpiacon meg kell szűnnie a mesterségesen alacsonyan tartott gázárak miatti veszteséges működésnek, amire a Vecsernij List meg nem erősített híre alapján a horvát kormány egy 13 százalékos gázáremeléssel úgy tűnik, talán hajlana is.
(A szerző rendelkezik Mol-részvényekkel.)
