BUX 138983.52 0,99 %
OTP 44650 1,52 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Piacról finanszírozná a Mol megvételét Fellegi

Gyorsan cáfolta a Nemzetgazdasági Minisztérium azt, hogy még az év vége előtt megvennék a Mol-részvényeket, miután a Bloomberg Fellegi Tamás miniszterrel készített interjújában ezt még tényként közölte, áremelkedést hozva az olajrészvény piacára.

2010. október 22. péntek, 00:12

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Magyarország üdvösnek tartaná, ha részvényessé válhatna a Molban - helyesbítette a Bloomberg Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter korábban a Mol idei megvásárlásáról szóló mondatát, ami délután mintegy 3 százalékkal repítette magasabbra az olajrészvény árfolyamát. "Azt hisszük, az állam számára előnyös lenne, ha a Mol részvényese lehetne" - mondta el Fellegi, aki arról is beszélt, hogy előzetes információik szerint Magyarország a tranzakciót meg tudná finanszírozni a piacról. "Nem aggódom, hogy ne tudnánk összeszedni a szükséges forrásokat, ha a kormány szeretné" - mondta Fellegi. Azt a kijelentését viszont, hogy az év végéig megvennék a Mol csomagot, úgy változtatta meg később a minisztérium: a Mol-részvénycsomag sorsa egyike az oroszokkal az energetikai szektorral kapcsolatban tisztázandó kérdéseknek, amelynek kereteivel kapcsolatban a kormány egy csomagban az év végéig, a miniszterelnöki csúcstalálkozóig egyezségre akar jutni. Ilyenek még a 2015-ben lejáró hosszú távú gázszerződések vagy a Déli Áramlat kérdése. "Mind az orosz, mind a magyar félnek szándékában áll ezen csomag összes kérdése megoldásának legalább a kereteiben megállapodni az év végéig" - mondta Fellegi. (Szintén a tárcával kapcsolatos hír volt tegnap, hogy az energetikai kérdések a Nemzetgazdasági Minisztériumból oda kerülnek át a Stop.hu információja szerint.)

Az interjú megjelenésével a Mol tőzsdei árfolyama azonnal mintegy 3 százalékkal ugrott meg és ennek az emelkedésnek nagy részét a nap végéig meg is tartotta. Tekintve, hogy mindez általános hanyatló piacon történt, jól mutatta, hogy a Szurgut Mol-papírjainak sorsa mennyire árfolyam-befolyásoló hatású még akkor is, ha a mostani interjúból sokkal több nem derült ki, mint ami már eddig is ismert volt. Az interjú szövege szerint a magyar állam egy csomagban szeretne megállapodni az oroszokkal, aminek része a Mol-részvények sorsa, egyik lehetséges megoldás azok átvétele. Az azonban, hogy ez az év végéig le is zárul, valószínűtlen. Újdonság viszont, hogy Fellegi letette a voksát a részvényvásárlás piaci finanszírozása mellett (a költségvetés mostani helyzetében mást nehéz is lenne elképzelni). Ennek konstrukciója - a piac fizet, az államé a részvény, a Szurgut kap pénzt - az interjúból nem derült ki, de feltételezésünk szerint csak valamilyen kötvénykonstrukció képzelhető el, amivel kapcsolatban már valamilyen piacszondázás is történhetett.

(A szerző rendelkezik Mol-részvényekkel)

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet