Az energiacégekre kivetett 70 milliárdos adónak mintegy fele eshet a Molra - mondta Pletser Tamás, az ING elemzője a Napi Gazdaság kérdésére. Az olajcég 35 milliárd forintnyi éves terhelése nem sokkal haladja meg az elemző korábbi 25-30 milliárdos várakozását. Így szerinte a várható árfolyamesés mértéke sem lehet igazán nagy, a piac feltehetően jórészt már beépítette az árba az energiaadót, amelynek bejelentett mértéke nem okozott akkora meglepetést, mint a távközlési szektor esetében. Pletser szerint a három évre kiterjedő energiaadó a Mol értékelésében mintegy ezer forint negatív hatással járhat, bár bizonytalanságot jelent, hogy még nem tudni, profit- vagy árbevétel-alapú adóról lesz-e szó. Utóbbi kedvezőbb lehetne az olajcég számára.
A Mol kérdésünkre a tőle megszokott módon nem kívánta kommentálni az energiaadó bejelentését. A tegnapi tőzsdei ármozgások viszont többé-kevésbé visszaigazolták az elemző által elmondottakat, az olajcég áresése a bejelentés után sem haladta meg az egy százalékot, ami a Magyar Telekom közel háromszázalékos áreséséhez képest (ami ennél jóval több is volt a nap folyamán) sokkal kisebb negatív meglepetést tükröz.
(A szerző rendelkezik Mol-részvényekkel.)
