Üzemi szinten minden tekintetben a várakozásoknál kedvezőbb eredményekről adott számot a Mol Nyrt. tegnap megjelent gyorsjelentése, amelyet mind a piac, mind az elemzők pozitívan fogadtak. Pedig a cég nettó eredménye meglehetősen elszomorító lett, olyannyira, hogy ezzel a teljes idei első félév is veszteségbe fordult a nyereséges első negyedév után. Az üzletágak javuló üzleti eredményét - mint annyiszor, most is - a pénzügyi veszteségek fordították negatívba.
A Mol 75,8 milliárdos nettó árfolyamveszteséget szenvedett el a negyedév során - tavaly ugyanekkor ezen a soron még 103 milliárdos plusz keletkezett -, így nem csoda, hogy az elmúlt év hasonló időszakával való összehasonlítás hatalmas romlást mutat. Ugyancsak ezt a negyedévet terhelte - és ez már az üzleti eredményt is rontotta - az Európai Bizottság (EB) határozata miatti céltartalékképzés. Ez utóbbi tételre - mivel fizetni a cég szándékában álló fellebbezéstől függetlenül kell - a Mol a gyorsjelentés szerint 35,8 milliárd forint céltartalékot képzett.
Ez utóbbi céltartalékképzés - a táblázatban jelzett speciális tételek ebben a negyedévben legnagyobb részben erre utalnak - a kutatás-termelés divízió üzleti eredményét rontotta le, amely azonban még így is a Mol húzó üzletága tudott maradni 38,3 milliárdos eredményével. A céltartalékolás nélkül ugyanis az 57 milliárdos várakozással szemben 74,1 milliárdot hozott volna az üzletág.
A jó teljesítmény oka a növekvő szíriai és horvátországi offshore-termelés miatti magasabb termelési és értékesítési volumen, a magasabb átlagos realizált szénhidrogénár és az erős dollár volt. Az üzletággal kapcsolatban a portfolio.hu-nak nyilatkozó Molnár József pénzügyi vezérigazgató-helyettes pozitív kilátásokat fogalmazott meg a második félévre is. Szerinte a kitermelés maradhat a második negyedévben elért napi 145 ezer hordó szinten, és ehhez valamelyest emelkedő (80 dolláros) olajár-várakozás is társul a cégnél.
Az olajtársaság a jelentés szerint a feldolgozás-kereskedelem terén is jobban teljesített a vártnál, az üzletág a 12 milliárdos várakozásokkal szemben 20,8 milliárdot hozott. Az eredményre a finomítói marginok további lassú javulása mellett - amelyek még mindig bőven az ötéves átlag alatt tartózkodnak - az értékesítési volumen szezonális emelkedése, az INA javuló hozzájárulása és a belső hatékonyságjavító törekvések hatottak pozitívan. A kilátások itt sem rosszak, a KBC elemzője az emelkedő dízelmarginok további mérsékelt javulását várja, ami egybeesik a Mol várakozásaival is. Emellett javíthatja a második félév teljesítményét a rijekai és sisaki finomítók modernizálása első szakaszának lezárása is, ami a második félévben várható. Így mindkét finomító teljes termelése megfelelhet majd az Euro-5 szabványnak.
A petrolkémiai szegmens nagyjából az elemzői várakozásoknak megfelelően produkált, az 1,6 milliárdos üzleti eredmény alig tér el a kétmilliárdos előrejelzésektől. A gáz- és energiadivízió 20,6 milliárdos eredménye ugyanakkor valamelyest meghaladta az átlagosan 18 milliárdos várakozások szintjét. Ennek az üzletágnak a jövőbeli teljesítményét ugyanakkor várhatóan negatívan befolyásolja majd a földgázárak befagyasztása, ami a Földgázszállító Zrt. eredményét mérsékelheti.
A gyorsjelentéssel kapcsolatban általános vélekedés, hogy a nagy negatív nettó eredmény ellenére - aminek megismétlődését a forint stabilitására hivatkozva már nem várják az év következő szakaszára - a második negyedév jól sikerült, és az év második felében további javulás várható. Ebben megegyezik a menedzsment és az elemzők vélekedése is, ami jól magyarázza a jelentésre adott pozitív árfolyam-reakciót is. Sok várakozás övezi ugyanakkor a kurdisztáni kutatásokat, amelyekkel kapcsolatban Molnár József óvatos véleményt fogalmazott meg a portfolio.hu-nak. E szerint az egyelőre biztató kutatási eredmények ellenére a kitermelés megindulásához még sok időre és jelentős beruházásokra lesz szükség. Ugyanakkor az elemzők nem kis hányada ezzel, illetve az INA-ban rejlő további potenciállal indokolja, hogy a Mol-részvény árában lehet még tere az emelkedésnek. Igaz, ez egyelőre inkább csak a célárak tartására látszik elegendőnek.
