A bankszektor jelentős része mellett - JPMorgan, Goldman, Citigroup, Bank of America, General Electric - a technológiai nagyágyúk, a Google, az IBM és az Intel is a héten teszi közzé számait. Ráadásul gazdasági adatból is több lesz, mint az elmúlt héten volt és ráadásként opciózárások is lesznek, ami általában kicsit fel szokta kavarni az állóvizet.
Mindezek alapján érdekes lehet a hét a részvénypiacok szempontjából, ezért nagyon nehéz előre megmondani, merre fognak mozogni az árak, hiszen a nyári hónapokra jellemző alacsony forgalom mellett bármelyik irányban könnyen el lehet mozdítani ezeket.
A bankok esetében arra lehet számítani, hogy az első negyedévben megkezdődött kedvező profitfolyamatok folytatódnak, ugyanis a pénzintézetek szempontjából kedvező módon megváltoztatott szabályok biztosan meg fognak látszani az elmúlt három hónap teljesítményén is - mondta lapunk megkeresésére Blahó Levente, a Raiffeisen Bank elemzője.
Óvatosan kell ugyanakkor ezeket az adatokat kezelni, hiszen pont az előbbiek miatt nem igazán lehet majd pontosan megítélni, mennyit is érnek jelenleg a pénzintézetek.
Ugyanezen a véleményen vannak a Cashline és a Buda-Cash elemzői is, hiszen a februárban hozott szabály szerint a pénzintézeteknek nem kell piaci áron értékelniük eszközeiket, ráadásul nem tudni, hogy igazából mekkora kockázatot futnak az adott időszakban. Sokan úgy vélekednek, hogy a bankok egy része a Fedtől kapott ingyen pénzt kockázatos rövid távú piaci kereskedésre használja fel, vagyis kérdéses, hogy mennyire fenntartható a most közölt eredmény - mondta Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline vezető elemzője.
Ráadásul az elmúlt három hónapra biztosan jó eredményt hoznak a bankoknak a saját számlás ügyletek, hiszen nagyon sokat lehetett ezzel keresni áprilistól június végéig - teszi hozzá a Raiffeisen stratégája. Ugyanakkor arra is számítani kell, hogy a normál lakóingatlanok után az idén csúcsosodik ki a kereskedelmi ingatlanok problémája a bankoknál, ráadásul az sem túl kedvező, hogy a legjobban minősített hitelesek körében is elkezdődtek a bedőlések - emelte ki Blahó.
Július közepére ráadásul a részvénypiacokon elfogyott az erő és a fő irány most már középtávon is erősen lefelé mutat. Ugyanakkor a korábbi pánikszintektől - 2000 forint alatti OTP - már nem tart a Raiffeisen elemzője, aki szerint azonban 3000 alatt még bőven lehet az OTP.
A Cashline ugyanakkor egyértelműen fenntartja eladás javaslatát az OTP tekintetében az elkövetkező két-három hónapra - mondta Sarkadi Szabó Kornél. Természetesen egy-egy jó gyorsjelentésnek lehet adott napra pozitív hatása, így lehetnek felfelé mozgások is, de az elemző a tendenciát tekintve inkább lefelé várja a piacokat. Az eladási ajánlás a következő két hónapra, illetve a 3400-4200 forintos sávra érvényes, beszállási pontokat - a korábbi ajánlásnak megfelelően - az 1400-1800 forintos sávban lát az elemző.
Török Bálint, a Buda-Cash elemzője viszont úgy véli, hogy jelenleg pont azért nehéz eldönteni, hogy mi a jó megoldás, mert a kinti gyorsjelentések nem biztos hogy fedik a teljes valóságot. A mostani szinteken ugyanis akár jó is lehet részvényeket vásárolni, de csak akkor, ha valaki hisz abban, hogy már túl vagyunk a válság nehezén. A mostani gyorsjelentési szezonnal ugyanis pont az a baj, hogy nem lehet eldönteni, hogy ezután újból lefelé indul-e meg a világ, és ez most csak egy pihenő volt, vagy már túl vagyunk a nehezén. A banki jelentések a várakozások szerint vagy kis nyereséget vagy minimális veszteséget tartalmaznak majd, így nagyon fontos lehet az is, hogy a jövőt illetően mit mondanak a vállalatok vezetői - értettek egyet az elemzők.
