BUX 138878.48 0,91 %
OTP 44560 1,32 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Négyezer forint feletti áron vesz OTP-t az EBRD?

Fél éven belül 200 millió eurónyi hitelt hívhat le az OTP az EBRD-től, és a nemzetközi pénzintézet OTP-részvényeket is vásárolhat. Az árfolyam lehet, hogy jóval meghaladja majd a mostanit.

2009. július 12. vasárnap, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az EBRD piaci feltételek mellett 200 millió euró alárendelt kölcsöntőke-hitelt nyújt az OTP Banknak, további 20 millió eurót pedig OTP-sajátrészvények vásárlására fordít. Az alárendelt kölcsöntőke lehívásához hat hónap áll rendelkezésre - jelentették be. Az EBRD-befektetés része az EBRD, a Világbank Csoport és az Európai Befektetési Bank (EIB) közös felajánlásának, amely több mint 24,5 milliárd eurót biztosít támogatás formájában a régió bankszektorának, illetve ezen keresztül a globális válság által érintett vállalatok, üzleti területek hitelezésére. "Ezzel a megállapodással az OTP erősítheti hitelezési aktivitását Magyarországon és a bankcsoport egészében, miközben az EBRD demonstrálja a régió iránti elkötelezettségét" - közölte Urbán László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese. Az EBRD már eddig is az OTP Bank intézményi befektetői közé tartozott, és a jelenlegi akvizícióval két százalékra növeli részesedését.
A 200 millió eurós hitel inkább gesztusértékű, az összeg ugyanis nem jelentős, mindössze a hazai pénzintézet mérlegfőösszegének fél százalékára rúg. Piaci pletykák szerint állítólag az összeg ennél nagyobb is lehetett volna, ha az EBRD delegálhatott volna egy igazgatótanácsi vagy felügyelőbizottsági tagot, erre azonban állítólag a bank vezetői nem voltak kaphatóak.
A közleményből nem derül ki egyértelműen, hogy a 20 millió euróért vásárlandó részvényeket a banktól vagy a piacról veszi-e az európai pénzintézet, ám a saját részvény kifejezés használata az előbbire enged következtetni. A közlemény szerint az EBRD ezért az összegért fél százaléknál valamivel kisebb csomagot vásárol, amivel tulajdonrésze 1,53 százalékról közel 2 százalékra emelkedik, ez 1,316 millió darab részvényt jelent. Ha valóban ennyi részvényt kap 20 millió euróért (kicsit több mint 5,5 milliárd forintért), abból az következik, hogy az OTP-nek a tőzsdei árnál jóval drágábban, 4180 forinton sikerül eladnia a papírokat. Ilyen magasan utoljára tavaly októberben kereskedtek a részvényekkel.
A tranzakció lebonyolítására azonban valószínűleg hat hónap áll a rendelkezésére, erre lehet következtetni abból, hogy a hitel lehívásának határideje is akkor jár le. Ez magyarázhatja a jelenlegi tőzsdei árnál mintegy harmadával magasabb árfolyamot.

Mezősi Tamás
Mezősi Tamás
Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet