Az ukrán parlament törvényben tiltotta meg a magánszemélyeknek történő devizahitel-nyújtást és két év haladékot ad az adósoknak - írtuk csütörtöki lapszámunkban hírügynökségi jelentésekre hivatkozva. A hírrel kapcsolatban az OTP lapunk megkeresésére azt közölte: a magánszemélyek devizahitelezésével kapcsolatban fontos tudni, hogy egy tavaly decemberben kiadott jogszabály a deviza-árbevétellel nem rendelkező és devizahitelt felvevő adósok esetében már akkortól 100 százalékos céltartalékképzést írt elő a bankok számára. Jelenleg tehát Ukrajnában a bankok többsége gyakorlatilag felfüggesztette a lakossági devizahitelezést, illetve általában véve a hitelezést.
A most elfogadott törvény ugyanakkor felhatalmazza a bankokat, hogy a 2008. októbert megelőzően magánszemélyeknek vagy külföldieknek nyújtott hiteleket átütemezzék. (A kölcsön összege nem haladhatja meg az október 1-jei ukrán jegybanki árfolyamon a 132 ezer dollárt.)
A jelzáloghitelek közül azokat javasolja (és nem kötelezi - a szerk.) a jogszabály átütemezni, amelyeknél a fedezetek a család lakóhelyéül szolgálnak. Ezenkívül ajánlásokat tesznek az átütemezésekkel kapcsolatban, ideértve a lehetséges 2 éves türelmi időt a tőketörlesztésekre. Ez a már Magyarországon is ismert végső lejárat meghosszabbítását, a kamat megváltoztatását jelentheti, úgy, hogy a havonta fizetendő összeg ne haladja meg a család havi jövedelmének 35 százalékát. Kedvező változás lehet a bankok számára, hogy két lépcsőben megemelték a kedvezményes céltartalékolás körét. Jelenleg ugyanis a megképzett céltartalékoknak csak a hitelportfólió 10 százalék alatti része csökkentette az adóalapot, addig a módosítás eredményeként 2010. december 31-ig a teljes céltartalék, 2010. december 31. után pedig a hitelportfólió 50 százalékát meg nem haladó céltartalékok csökkentik az adóalapot. Összességében tehát a jogszabályi változtatások a jelenlegi valós üzleti helyzetnek felelnek meg, és nem jelentenek a korábbi jogi környezethez képest nagy változást - közölte az OTP a Napival.
Az ukrán parlament által 2009. június 24-én hozott törvények és módosítások ügyében a parlamenti szavazás után a köztársasági elnöknek 15 nap áll rendelkezésre, hogy döntsön: elutasítja, észrevételezi és visszaadja a parlamentnek, vagy elfogadja azt.
