Több mint 80 igazgatójától és menedzserétől válik meg a horvát INA olajipari vállalat, mégpedig az új, zömében magyarokból álló vezetés miatt - írja keddi számában a zágrábi Vecernji List. Az INA-nál ugyanakkor azt közölték a lappal, hogy átszervezések folynak a cégnél, és még nem állt föl az új vezetés, az elbocsátottak száma pedig ennél jóval kevesebb. A Napi információi is ez utóbbi állítást támasztják alá, lapunk ugyanis úgy tudja, hogy eddig 19 embernek kellett mennie, ebből 15 horvát, három magyar, egy pedig szlovák volt.
A horvát lap szerint egyébként a vállalat rossz eredménye miatt hullanak a fejek. Az INA ugyanis tavaly több mint egymilliárd kunás (több mint 38 milliárd forintos) veszteséget halmozott fel, és az idén is folytatódik ez a tendencia. Az ügyben a horvát államfő is megszólalt: Stipe Mesic a vjesti.net horvát hírportál szerint azt mondta, hogy meg kell vizsgálni a horvát kormány Mollal kötött szerződését. Hiszen "ha megnézzük a tulajdonosi struktúrát, akkor a magyaroknak mintegy 47 százalékuk van a cégben, a horvát kormánynak pedig 43-44. Ez nem akkora különbség, hogy az irányításban ekkora aránytalanságok legyenek" - vélekedett az elnök.
Az INA irányítását a Mol június elején vette át, ugyanis ekkor volt az idei rendes éves közgyűlés, egyben az első gyűlés, amióta a Mol 25-ről 47 százalék fölé növelte tulajdoni részesedését. A társaság igazgatóságának elnöke ekkor Geszti László, a vezérigazgató pedig Bojan Milkovic lett. Megválasztották a társaság felügyelőbizottságát is, amelybe öt molos (köztük Mosonyi György vezérigazgató) került be három horvát politikus, köztük Damir Polancec miniszterelnök-helyettes, gazdasági miniszter mellett.
A közgyűlés az akkori híradások szerint teljes mértékben a januárban aláírt részvényesi megállapodással összhangban zajlott le, ráadásul azt is természetesnek lehet venni, hogy ha egy cég bevásárolja magát egy másikba, akkor ott változtatásokat is végrehajt.
