BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hullanak a fejek az INA vezetésében?

2009. június 23. kedd, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Több mint 80 igazgatójától és menedzserétől válik meg a horvát INA olajipari vállalat, mégpedig az új, zömében magyarokból álló vezetés miatt - írja keddi számában a zágrábi Vecernji List. Az INA-nál ugyanakkor azt közölték a lappal, hogy átszervezések folynak a cégnél, és még nem állt föl az új vezetés, az elbocsátottak száma pedig ennél jóval kevesebb. A Napi információi is ez utóbbi állítást támasztják alá, lapunk ugyanis úgy tudja, hogy eddig 19 embernek kellett mennie, ebből 15 horvát, három magyar, egy pedig szlovák volt.
A horvát lap szerint egyébként a vállalat rossz eredménye miatt hullanak a fejek. Az INA ugyanis tavaly több mint egymilliárd kunás (több mint 38 milliárd forintos) veszteséget halmozott fel, és az idén is folytatódik ez a tendencia. Az ügyben a horvát államfő is megszólalt: Stipe Mesic a vjesti.net horvát hírportál szerint azt mondta, hogy meg kell vizsgálni a horvát kormány Mollal kötött szerződését. Hiszen "ha megnézzük a tulajdonosi struktúrát, akkor a magyaroknak mintegy 47 százalékuk van a cégben, a horvát kormánynak pedig 43-44. Ez nem akkora különbség, hogy az irányításban ekkora aránytalanságok legyenek" - vélekedett az elnök.
Az INA irányítását a Mol június elején vette át, ugyanis ekkor volt az idei rendes éves közgyűlés, egyben az első gyűlés, amióta a Mol 25-ről 47 százalék fölé növelte tulajdoni részesedését. A társaság igazgatóságának elnöke ekkor Geszti László, a vezérigazgató pedig Bojan Milkovic lett. Megválasztották a társaság felügyelőbizottságát is, amelybe öt molos (köztük Mosonyi György vezérigazgató) került be három horvát politikus, köztük Damir Polancec miniszterelnök-helyettes, gazdasági miniszter mellett.
A közgyűlés az akkori híradások szerint teljes mértékben a januárban aláírt részvényesi megállapodással összhangban zajlott le, ráadásul azt is természetesnek lehet venni, hogy ha egy cég bevásárolja magát egy másikba, akkor ott változtatásokat is végrehajt.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet