BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kétszázmillió eurós hitelt kapott az EBRD-től a Mol

Kétszázmillió eurós hitelmegállapodást kötött 2009. június 17-én nyolc évre a Mol az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal (EBRD) - jelentette be a magyar társaság szerdán a tőzsde honlapján. A Mol-részvény árfolyamára a hír nem volt hatással.

2009. június 17. szerda, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az EBRD-vel kötött megállapodással a Szőreg-1 mezőből kialakítani tervezett stratégiai és kereskedelmi gáztároló megépítésének finanszírozását segítik. A forintban (280 forintos euróval számolva) 56 milliárdot kitevő összeg a korábban közölt teljes beruházási összegnek mintegy harmadát teszi ki.
A kölcsön nagysága nem számottevő, aligha lesz érdemi hatása a Mol-részvények árfolyamára Herczenik Ákos, a Raiffeisen Bank elemzője szerint, aki lapunk kérdésére azt is elmondta, hogy az újabb hitel felvétele után sem kell aggódni a Mol túlzott eladósodottsága miatt. Herczenik szerint egyszerűen arról van szó, hogy a Mol kihasznált egy jó lehetőséget a finanszírozás javítása céljából. Március 31-én a Mol betétekkel korrigált nettó hitelállománya 888 milliárd forint volt csoportszinten a cég első negyedévi gyorsjelentése szerint. Az összes hosszú lejáratú kötelezettség értéke 7 százalékkal, 1,2 milliárd forintra, míg a rövid távúaké 10 százalékkal, 726 millióra növekedett az első negyedév végére.
A föld alatti gáztároló a Mol 72,5 százalékos tulajdonában lévő MMBF Földgáztároló Zrt. közreműködésével készül. A tároló 1,2 milliárd köbméter stratégiai mobil kapacitással és 0,7 milliárd köbméter kereskedelmi mobil kapacitással fog rendelkezni - közölte a Mol.
A gáztároló - törvényi előírásoknak megfelelően - 45 napig 20 millió köbméter/nap kitárolási csúcskapacitással fog rendelkezni stratégiai célokra és további 5 millió köbméter/nap kitárolási csúcskapacitással kereskedelmi célokra. A stratégiai tároló 2010. január 1-jéig teljes mértékben feltölthető és a kereskedelmi kapacitás várhatóan jövő április elsejével áll rendelkezésre a közlemény szerint.
A szerdán bejelentett 200 millió eurós Mol-hitel az utóbbi időszak egyik legnagyobb EBRD-tranzakciója Magyarországon (piaci pletykák szerint egyébként az OTP is ilyen nagyságrendű kölcsönről tárgyalt az EBRD-vel). A kelet-európai átalakulás segítésére 1991-ben létrehozott londoni pénzintézet eddig összesen 1,9 milliárd euró értékű finanszírozást nyújtott magyarországi programokhoz. Az EBRD már korábban bejelentette, hogy az idén a tervezett fokozatos visszavonulás helyett "drámaian növeli" tevékenységét a közép-európai EU-tagállamokban is, amelyekről a válság előtt még úgy tartotta, hogy 2010-től nem lesz szükségük EBRD-finanszírozásra.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet