Ötven százalékkal, 15 forintra emelkedett szerdán a Phylaxia árfolyama, miután előző este bejelentette, hogy tőkét emel és céget vásárol. Az akció mindenesetre számos kérdést felvet.
A Phylaxia 1 milliárd forintos zártkörű alaptőke-emelésről döntött, a kibocsátandó új részvények átvételére a Bankár Holding vállalt kötelezettséget, amely ezzel 13,5 százalékos tulajdonosa lesz az egykori állatgyógyászati cégnek. A tőzsde honlapján közzétett tájékoztatás szerint a Phylaxia 1912. Holding Nyrt. 5 millió darab, 200 forint névértékű és kibocsátási értékű, a korábban kibocsátott részvényekkel azonos jogokat biztosító törzsrészvényt ad ki, amivel a társaság alaptőkéje 7,4 milliárd forintra emelkedik. A jelenlegi részvényeseknek elővásárlási joguk van az új papírokra. A Phylaxia április 7-én tartott közgyűlése a társaság részvényeinek névértékét 25 forintról 200 forintra módosította. A tőzsdén azonban jelenleg még 25 forintos névértékű részvényekkel kereskednek. Kérdés tehát, hogy ki ad 200 forintot egy olyan részvényért, amelyet 50 százalékos drágulás után is meg tud venni 15, azaz 120 forintért a tőzsdén.
A társaság igazgatósága kedden arról is döntött, hogy az N-Gene Research Laboratories Inc.-ben megszereznek 750 ezer darab részvényt és azonos mennyiségű warrantot, valamint ugyanezen 750 ezer darab részvényre vonatkozó opció alapításáról is határoztak, és az erre vonatkozó szerződéseket a társaság kedden megkötötte. Az akvizíció pénzügyi forrását a Phylaxia az elhatározott tőkeemelés összegéből biztosítja, az azonban, hogy ez mekkora összeget emészt fel, nem derült ki.
Az N-Gene egy, magyar kutatók által kidolgozott, saját tulajdonú szabadalmakra alapított gyógyszercég, amelynek a tőzsdén közzétett tájékoztatás szerint néhány éven belül reális esélye van arra, hogy négy-öt éven belül nagy hatású, a cukorbetegség bizonyos típusánál használható originális gyógyszert készítsen, amely több száz millió dolláros értékkel bírhat. A meglehetősen optimista tájékoztatásból kiderül, hogy a BGP-15 nevű molekula vizsgálata a humán II. fázisban jár. Ebben a fázisban a megvizsgált molekulák kirostálódási aránya 75 százalék körüli, a III. fázis pedig általában több tíz millió dollárt igényel.
Néhány éve akadt már olyan magyar fejlesztésű molekula - a veszprémi Biorex által szabadalmaztatott bimoclomol -, amely szintén a cukorbetegség gyógyítását célozta, ám a II/b fázisban elvérzett, így az Első Magyar Alap és a Novotrade mint tulajdonosok által tervezett New York-i tőzsdei megjelenésből semmi sem lett. A Biorex egyik alapítója, Kálmán Gábor az N-Gene Inc.-nek is alapítója, a cégbe később Soros György egyik alapja is beszállt. Az N-Gene magyarországi cégének Prazsák Gabriella Novotrade-vezérhelyettes az ügyvezetője.
Korábbi sajtóhírek szerint a Bankár Holding 5 millió dollárral szállt be az N-Gene Inc.-be. Nem ismert az összefüggés a két befektetés között, de az összegek egybeesése figyelemre méltó... A BÉT egyébként a mai napra is kiterjesztette a Phylaxia áremelkedési korlátját, így a tegnapi 50 után ma is akár 50 százalékkal drágulhat a papír. Már ha akad elegendő merész kisbefektető, aki beéri ennyi információval.
