BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Meg lehetett gazdagodni a kormányzati segítségen

2009. június 4. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Elképzelhető, hogy ha a mostani rally medvepiaci emelkedésnek bizonyul, akkor a történelemkönyvekbe majd "bailout rally" vagy mentőcsomag-hossz néven vonul majd be. A piac emelkedését ugyanis a kisegített társaságok vezették. Az időzítés is fontos volt persze, de tény, hogy a piac egészénél jóval magasabb hozamot lehetett elérni azon cégek részvényein az Egyesült Államokban, amelyek valamilyen formában részesültek a kormányzati segítségből. A Nasdaq még január elején indította útjára új indexét, amely a kormányzat által kisegített cégek, főleg pénzintézetek részvényeit tartalmazta. Az indexbe kerülés kritériuma az volt, hogy az adott cég egymilliárd dollárt meghaladó direkt állami tőkejuttatásban részesüljön. Az index mélypontját a piac egészével párhuzamosan 400 ponton érte el március elején, míg a héten már 900 ponton is állt. A 125 százalékos hozam jócskán felülmúlja az S&P-500-as index eközben "mindössze" alig több mint 39 százalékos emelkedését. A Nasdaq OMX kormányzati segítség indexe januárban nagyjából ott állt, ahol most, vagyis egyelőre csak - a részvénypiac egészéhez hasonlóan - odáig tudott visszakapaszkodni, ahol januárban állt. Az index kosarában összesen 24 cég szerepel, kétharmadrészt bankok, a maradékot biztosítótársaságok és egyéb pénzügyi cégek részvényei teszik ki. A húzónevek az indexben a Citigroup, az AIG, a Bank of America, illetve a JP Morgan.

Deák Bálint
Deák Bálint

Ez is érdekelhet