BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Privatizációs kuponokat loptak

2009. május 28. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Értékpapírok eltulajdonításának gyanúja miatt 12 személy, köztük a bukaresti Központi Értéktár négy volt alkalmazottjának előzetes letartóztatását kérte a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Igazgatóság (DIICOT) Arges megyei főosztálya - jelentette be Nicolae Blaga főügyész. A vád szerint a szervezetten működő társaság 2007-ben közel 300 kisbefektető privatizációs kuponját szerezte meg és értékesítette jogtalanul. A csalók az értéktárban dolgozóktól személyes adatokat szereztek meg többnyire külföldön élő értékpapír-tulajdonosokról, majd hamis személyi igazolványokat gyártottak, amelyek segítségével az értéktárban bizonylatot is kaptak a szóban forgó kuponokról - tájékoztatta lapunkat Erős Viktor, a romániai Országos Tőkepiac-felügyeleti Bizottság (CNVM) tagja.
A tulajdonjogot bizonyító dokumentumok birtokában különböző brókercégeket bíztak meg azzal, hogy papírjaikat a tőzsdén értékesítsék és ellenértéküket az általuk megadott bankszámlára utalják. Előzetes becslések szerint ezzel a módszerrel több mint 2 millió lejt (közel 500 ezer eurót) zsákmányoltak a csalók. A CNVM már korábban felfigyelt a gyanús ügyletekre és értesítette a hatóságokat, ám mindeddig nem állt rendelkezésre elegendő bizonyíték az elkövetők letartóztatásához - mondta el Erős a folyamatban lévő ügy részleteinek feltárása nélkül.
A most nyilvánosságra került, az értékpapírpiacot érintő botrány már a második eset az idén Romániában. Februárban a CNVM két hétre eltiltotta a kereskedéstől Románia legnagyobb magánkézben lévő brókerházát, a SSIF Broker Cluj S.A.-t (BRK), miután a cég dévai fiókvezetőjét sikkasztás miatt letartóztatták. A vádak szerint Adriana Constantin magas hozamokkal kecsegtetve ügyfeleit jelentős összegek befektetésére bírta, ám a valóságban saját nevére vásárolt értékpapírokat. A rászedett befektetők több mint 200 ezer eurót buktak (Napi, 2009. február 4.).

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet