BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az első negyedévben a devizás alapokon nyerhettek a befektetők

Az év első három hónapjában elsősorban azok a befektetési alapok teljesítettek jól, amelyek devizaeszközöket tartottak. Bár márciusban 49 milliárd forintot vontak ki az alapokból, mégsem csökkent a vagyonuk.

2009. április 9. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem csökkent tovább márciusban a befektetési alapok összesített vagyona, ami elsősorban a részvényalapok kiugró havi hozamának és a zártkörű alapoknak volt köszönhető - adta hírül a Bamosz jelentése. Az alapokból 49 milliárd forintot vontak ki a hónap során, a piaci teljesítmények viszont hasonló mértékben növelték a vagyonukat, összességében a tőkéjük stagnált, 2491 milliárd forint maradt. A nyilvános részvényalapok vagyona nőtt a legdinamikusabban, 9,1 százalékkal, pedig 200 millió forintot el is vittek tőlük a befektetők, a mind a hazai, mind a nemzetközi részvénypiacokon tapasztalható márciusi felívelés azonban 19,5 milliárd forintot hozott a konyhára. A pénzpiaci alapokból ugyan 8,4 milliárd forint tőkét vontak ki, de a hozamok itt is ennél nagyobb mértékben, több mint 10 milliárd forinttal növelték a vagyont.
A 24 ingatlanalap nettó eszközértéke 2,7 százalékkal csökkent, ezekből a statisztika szerint 4,3 milliárd forint tőkét vontak ki. Két alap, a Raiffeisen és az Európa esetében a befektetők éppen szorgalmasan kérték ki a pénzüket, csak éppen a mögöttük álló pénzintézetek március végén-április elején betolták a hiányzó összeget.
A továbbra is 90 forgalmazási napos visszaváltási határidőt alkalmazó ingatlanalapok a napokban kezdik kifizetni a korábban leadott visszaváltási megbízásokat, áprilisban és utána a tőke erőteljesebb csökkenése várható. A kötvényalapok összvagyona 6,6 százalékkal csökkent, mintegy 7,8 milliárd forintot vontak ki belőlük, plusz még 1,7 milliárd forint veszteséget is elszenvedtek.
Az első negyedévben a hazai alapok rendkívül vegyes eredményeket értek el. Ebben az időszakban a BUX index 9,6, a MAX Composite államkötvényindex 7,0 százalékkal csökkent, nem csoda, hogy számos részvény- és kötvényalap mínuszban végzett. A külföldi értékpapírokat tartó részvény- és kötvényalapok többsége viszont szép teljesítményt ért el, amiben alighanem döntő szerepe volt annak, hogy az euró szilveszterkor 265, a dollár 188 forintot ért, március 31-én viszont 309, illetve 233 forint volt a hivatalos árfolyamuk. Ez persze néhány külföldi eszközöket vásároló kötvényalapot is alaposan feldobott. Nagyon jól teljesítettek az ázsiai papírokba fektető részvényalapok is. A portfóliók átértékelése következtében az ingatlanalapok többségének viszont alaposan mínuszba lendült a hozama.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet