BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ha nem tudod eladni, vegyél belőle!

2009. április 1. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Államkötvény-visszavásárlási aukciót tartott tegnap az ÁKK, amelyen komoly mennyiségű papír vándorolt vissza a piaci szereplőktől az államhoz: az idén augusztusban lejáró sorozatból 37,5, a jövő augusztusiból 29,5, a 2011. októberiből pedig 14,6 milliárd forintnyi (összesen 81,6 milliárd). Miközben tavaly október óta csak egy eladási kötvényaukció volt, februárban a visszavásárlási aukciókat gyakoribbá tették, és érezhetően nőtt az elfogadott ajánlatok összértéke is: míg március 11-én csak 11,5 milliárd forintnyi papírt vettek vissza, és egész februárban sem túl sokat, március 18-án és 25-én már 61, illetve 76 milliárd forint áramlott vissza így a piacra. A többéves állampapír-piaci referenciahozamok tegnap egyébként jelentősen, 20-50 bázisponttal csökkentek, visszaadva ezzel a keddi emelkedés zömét.
A visszavásárlási aukciók eredetileg arra szolgáltak, hogy a közelgő nagyobb egyösszegű lejáratok hatását csökkentsék, a likviditáskezelést könnyítsék. Mivel itt már nemcsak közeli lejáratokról van szó, hanem két és fél évesről is, és a negyedéves kibocsátási tervben enélkül is az állampapír-állomány csökkenése szerepel, úgy tűnik, az állam végső soron likviditást pumpál a piacra. "Az ÁKK... kb. egy olyan zöldségesre hasonlít, amely az eladási nehézségein - nulla vevő, halott piac - úgy próbálna segíteni, hogy elkezdi önmaga vásárolni a saját portékáját, ráadásul hitelből" - írta nemrég erről a vakmajom.hu oldal bloggere.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet