BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Válságajándék néhány alaptól

A válság, a részvénypiaci mélyrepülés közepette logikus lenne, hogy a február végétől április elejéig lejáró számos zárt végű tőkevédett (garantált) alap többsége nem fizet hozamot az eredetileg meghatározott minimális szint felett - de mégis akadnak, amelyek igen.

2009. március 25. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az OTP Alapkezelőnél már átalakult nyílt végűvé az Osztalékcsúcs I., amelynél egyáltalán nem volt minimális hozam, és a mögöttes indexek alakulása sem volt pozitív, így csak a névérték járna vissza. (Az európai osztalékrészvények indexének teljesítménye ugyanis mélyen alatta maradt a blue chip indexének, jelentős részben a korábban jó osztalékfizető képességű pénzügyi szektor helyzete miatt.)
Az alap azonban 10 000 forint helyett az eredeti futamidő lejáratának napján mégis többet, 10 118 forintot fizet vissza azoknak, akik nem akarnak bent maradni az alapban. Amint az alapkezelő üzletfejlesztési igazgatójától, Simon Pétertől megtudtuk, ez annak köszönhető, hogy a tőkéből költségekre félretett részt nem használták fel teljesen. Hasonló a helyzet az április első napjaiban lejáró Lineával és Quality Plusszal, amelyeknél a minimális 5-5 százalék helyett 6,65, illetve 5,81 százalékos hozamot mutat a nettó eszközérték. Ez még a hátralevő időben változhat, de a minimális hozamnál mindenképpen magasabb érték várható - mondta az igazgató. A Linea és a Quality Plusz érdekessége még, hogy nyílt végűvé alakulnak, mégis megszűnnek, mert az április 6-tól május 4-ig tartó átmeneti időszak után, május 12-vel a tervek szerint beolvadnának az OTP Jubileum nyílt végű tőkevédett alapba.
A K&H Fix Plusz 9 március 6-tól és a Fix Plusz 16 március 30-tól a minimális 16, illetve 10 százalékot fizeti, egyébként mindkettő simán lejár és kifizetik, nem alakulnak át nyílt végűvé, mint annyi más alap. A Havifix Euró 1, a Hozamfa 4 és a Fix Plusz 12 nyílt végű lesz, május 15-ig pénzpiaci alapként működik és díjmentesen váltható vissza. A lejáró K&H-alapoknál is megfigyelhető pár ezreléknyi többlet a nettó eszközértékben a minimális hozamon felül, ezt azonban információink szerint végelszámolási költség címén levonják majd, ahogy ez a Fix Plusz 16-nál a napokban már meg is történt. Egyébként az átalakuló alapok mindegyike 2006. szeptember 1. előtt indult, így az eredeti jegyzők befektetése továbbra is kamatadómentes marad.
A Budapest Alapkezelőnél az Aranytrió 2 nyílt végűvé alakult, de nem mellékeltek hozzá újabb opciós konstrukciót, egyszerűen pénzpiaci alapként működik tovább. A március eleji átalakulásig 15,14 százalékos hozamot ért el.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet