Az összeurópai Dow Jones Stoxx 600 index annak ellenére rossz befektetés lehet, hogy tavalyi csúcsa óta 35 százalékot esett, szemben a 22 százalékot gyengülő S&P-500-zal - írja a Bloomberg. Az amerikai indexkosárban szereplő vállalatok július óta jelentett nyereségei 34 százalékkal estek vissza, míg az európai mutató tagjai 46 százalékkal, elemzők szerint pedig a vén kontinens eredménymutatói csupán 12,7 százalékot javulnak majd a 2009-es pénzügyi év folyamán, ami mintegy fele az amerikai társaságoktól várt aránynak. Az anyavállalatának részbeni államosítását hétfőn elszenvedő Fortis Investments, a Standard Life Investments, valamint az MFS Investment Management, amelyek összességében mintegy 765 milliárd dollárnyi vagyont kezelnek, egyöntetűen úgy ítélik meg, hogy még ezek a várakozások is túlzóak, mivel nem veszik figyelembe a térség gazdaságainak további zsugorodását. A profitcsökkenések és a pénzintézetek további leírásai kapcsán pórul járhatnak azok a befektetők, akik engedtek az alacsony részvényárfolyamok csábításának. Márpedig az európai bankok újabb leírásokról adhatnak számot a 2007 óta bejelentett 231 milliárd dollárnyi veszteségen túl - legalábbis Charles Dautresme, az Axa Investment Managers stratégája szerint. Európában nem értékelték le olyan nagy hévvel a jelzálogokkal kapcsolatos eszközeiket a bankok, mint amerikai társaik, és a folyamatos tőkefeltöltés is minden alkalommal alacsonyabb szinten történik - mondta a szakértő. A kilátások nem túl rózsásak, amint a Fortis pénzintézetet és a Bradford & Bingley esete is mutatja.
