BUX 138657.56 0,75 %
OTP 44550 1,3 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Vannak fejlemények ÚTP-ügyben?

Több, egymásnak ellentmondani látszó értesülés jelent meg a Mavir Új Tulajdonosi Programban történő privatizációjának, illetve MVM-ről történő leválasztásának mikéntjéről.

2008. szeptember 4. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A vasárnapi kormánybejelentés értelmében az MVM-csoporthoz tartozó Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító (Mavir) legalább 25, legfeljebb 50 százalék mínusz 1 szavazatnyi tulajdonhányadát kínálhatják fel privatizáció keretében. A tervezett - többlépcsős - tőzsdei bevezetés esetén állami tulajdonban maradó 50 százalék egy részét pedig a Magyar Villamos Művek a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőhöz helyezné át - tudta meg a Figyelő kormányközeli forrásból. (Megjegyzendő, hogy az MVM-ben az állam tulajdoni hányada "csupán" 99,86 százalék, kisebbségi részvényesek is vannak, így a tranzakcióért mindenképpen fizetnie kellene a vagyonkezelőnek a villamos művek felé.)
Egy kedden megjelent, az ÚTP-t külön nem említő kormányhatározat szerint azonban az MVM a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőn (MNV) keresztül értékesítené a Mavir részvényeit, ez pedig értelmezhető a tőzsdei bevezetés előfutáraként is. A döntést az áramszektor infrastruktúráját kezelő és hálózatfejlesztéssel foglalkozó Mavir függetlenségének szavatolása indokolná, mindazonáltal szakértők szerint a lépések nem garantálnák teljes mértékben a részleges privatizáció után az anyavállalattól való elszakadást.
További feladat a tőzsdei bevezetés előkészítése során, hogy más, az iparágban tevékeny szereplő se szerezhessen meghatározó befolyást. Az első értékesítési hullámban jövő szeptemberig a cég 25 százaléknyi pakettjét értékesítenék a 250 ezer forintos kedvezményes kerettel élő magánbefektetőknek, az ezen felüli lakossági vásárlóknak, illetve az intézményi befektetőknek. Egy kormányközeli szakértő szerint mintegy 5 milliárd forint értékben 40-50 ezer részvényt lehetne a kedvezményes keret terhére vásárlók számára értékesíteni - írja a Figyelő.
A Magyar Villamos Művek szakszervezeteinek szövetsége egy Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek írt levélben viszont arra kérte a kormányfőt, hogy a Mavir legfeljebb 25 százalék mínusz egy szavazatnyi részét képező részvénycsomagot adják el, mivel egy 1995-ös megállapodás szerint a privatizáció során a dolgozók kedvezményes részvényvásárlási programban vehetnek részt. A szakszervezet szerint az ÚTP-vel ez a program fejeződik be - írja az MTI.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet