A szaúdi tőkepiaci hatóság (CMA) még múlt szerdán jelentette be, hogy ezentúl csereügyleteken keresztül külföldi befektetők is részt vehetnek a mintegy 440 milliárd dollár összkapitalizációjú tőzsdén, a Tadawulon folyó kereskedésben - írja a Marketwatch. A konstrukció szerint a felügyelet szerepét betöltő CMA egyes felhatalmazott személyeknek engedélyezi swap-megállapodások kötését külföldi magán- és intézményi befektetőkkel. Az értékpapírokon elért árfolyamnyereséget vagy osztalékot pedig a részvények tulajdonjogának külföldiekre való átruházása nélkül fizetik ki.
Mindeddig a hat államot tömörítő Öböl menti Együttműködési Tanács (GCC) tagjai közül pont a legnagyobbnak számító, mintegy 120 jegyzett céget és a régión belüli legtöbb blue chipet felvonultató szaúdi volt a legzártabb a külföldi befektetők előtt, akik legfeljebb csak befektetési alapokon keresztül profitálhattak az ország értéktőzsdei folyamataiból.
A külföldiek felé csak igen lassan nyitó Szaúd-Arábia egyik fő gondja, hogy az olajárrobbanás következtében már így is túl nagy likviditással, és ezáltal komoly inflációemelkedéssel küszködik, márpedig a piaci liberalizációval tovább nőhetne a beáramló pénzmennyiség. A szaúdi részvények egyébként, hasonlóan a többi feltörekvő piaci országhoz, jobbára a vörös tartományban mozogtak az idén, a benchmark Tadawul All Shares Index szeptember elejéig mintegy 19 százalékot vesztett értékéből.
Mindazonáltal elemzők üdvözlik a lépést, mivel attól a transzparencia növekedését, a régi kereskedőcsaládok által dominált piac bizonytalansági szintjének csökkenését, illetve a bevezetett vállalatok kiértékelésének javulását várják.
