Mintegy 7 milliárd dollárnyi, gyanús körülmények között értékesített kötvény öt hónap alatt történő visszavásárlásába és 60 millió dollárnyi büntetés kifizetésébe egyezett bele a Morgan Stanley és a JPMorgan. A megállapodás hátterében az a felügyeleti vizsgálat és a New York-i államügyész által vezetett egyeztetési eljárás áll, amelynek keretében a befektetők félrevezetésével értékesített vállalati kötvények sorsa volt a tét - írja a Bloomberg. Ennek hatására már öt, kötvények jegyzésével és forgalmazásával foglalkozó befektetési bank beállt a visszavásárlók és büntetésfizetők sorába. A szintén vizsgált UBS és Citigroup még két héttel ezelőtt egyezett bele 26 milliárd dollárnyi eszköz visszavételébe, valamint együttesen 250 millió dollár büntetés kifizetésébe, míg a Merrill Lynch önként vásárolt vissza 10 milliárdnyi kötvényt. A kérdéses hiteleszközök olyan változó kamatozású kötvények, amelyek kamatszintjét meghatározott időközönként megrendezett árlejtéses aukciókon állítják be. A kibocsátók általában önkormányzatok, diákhitel-folyósítók, valamint zárt végű befektetési alapok voltak, és ez a rendszer tette lehetővé, hogy 20 évre vegyenek fel hitelt, rövid lejáratú kamatszintek mellett.
A gondot az okozta, hogy a hosszú távú tartozásokat készpénz-helyettesítő termékként ajánlották befektetőknek a bankházak brókerei, a hitelpiaci válság kibontakozásának következtében azonban idén februárban összeomlott a kötvények 330 milliárd dolláros piaca. A nagy kötvényjegyző bankok közül a Goldman Sachs vonakodik még kártalanítani befektetőit, de nála is számítani lehet hasonló lépésre.
