Az erősödő dollár mellett a zuhanó olajár is negatív hatást gyakorol a nemesfémekre, így ezek értékmegőrző szerepe is visszaszorulóban van - írja a Bloomberg. Az arany márciusi 1032,70 dolláros unciánkénti csúcsa óta - mintegy 22 százalékot gyengülve - ellenállás nélkül törte át a 850 dolláros szintet, és kedden reggel Londonban a 802,34 dolláros ár elérése után erősödött vissza napközben 812-ig. A platina 35, az ezüst pedig 33 százalékot esett a rekordjához képest az elmúlt időszakban. A katalizátorgyártásban nélkülözhetetlen fehér arany esetében a visszaesés elsősorban a magas olajárak miatt gyengélkedő autóipar megrendeléseinek csökkenésére vezethető vissza.
Mindazonáltal egyes vélemények szerint még visszapattanhat az arany árfolyama, mivel a világ legnagyobb importőrének számító India ékszerészei élhetnek a héthavi mélyponttal és feltölthetik raktárkészleteiket a közelgő fesztiválszezon előtt. Árfelhajtó hatású lehet - állítják elemzők - a piacon eluralkodó azon nézet is, hogy a dollár euróval szembeni erősödése zátonyra fut, és megfordul a trend.
