BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Brazíliába költözött a medve

2008. július 27. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A világ 20 legnagyobb részvénypiaca közül júniusig még Brazília volt a listavezető, ám a Bovespa index májusi csúcsa óta 22 százalékot esett. Az okok között a visszaeső árupiacok mellett a mostanában a feltörekvő piacokon tapasztalható legnagyobb kamatemelés tehető felelőssé. A Bovespa 2006 folyamán fordult át utoljára medvepiacba akkor az inflációs nyomás keltette borúlátás közepette tavaly azonban már 33 százalékos emelkedés következett - írja a Bloomberg.
A mostani bessznek az elmúlt hónapban az energetikai cégek, valamint a bányatársaságok adták meg a kezdőlökést. A Bovespa forgalmának egyharmadát kitevő két vállalat, a brazil állami olajcég, a Petroleo Brasiliero, valamint a vasérc-kitermelésben érdekelt Cia.Vale do Rio Doce árfolyamai mintegy 33 százalékot gyengültek az árupiaci csúcs lecsengése óta. Ezt követték az elmúlt napokban a pénzügyi szektor szereplői, miután a brazil jegybank az elszabaduló infláció megfékezésére az idén harmadjára az előzőleg vártnál jobban, 0,75 bázisponttal, 13 százalékra emelte az irányadó kamatlábat.
Tavaly október óta Brazília a huszonharmadik az MSCI feltörekvő piaci indexének 25 tagja közül, amely medvepiacba fordult. A fejlett országok közül csupán Kanada vészelte át eddig az elmúlt időszakot 20 százalék feletti tőkepiaci visszaesés nélkül.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet