Mintegy 13 százalékot esett az első félév folyamán a feltörekvő piacok benchmarkjának számító MSCI Emerging Markets Index, ez azonban még nem feltétlenül vetít előre további esést - írja a Marketwatch. Cameron Brandt, az EPFR Global elemzője rámutatott, eddig is kimutatható tendencia volt a feltörekvő piacok esetében a második félévi fokozottabb befektetői aktivitás, ezért a feléledésükre számít. Az első félévben mintegy 12,3 milliárd dollár távozott a feltörekvő piacokban érdekelt befektetési alapokból, szemben a tavalyi hasonló időszak 2,1 milliárdos bővülésével. Ám ez a visszaesés is eltörpül a fejlett piaci befektetési alapok első féléves 104,8 milliárd dollárnyi tőkekivonása mellett.
A fő gond még mindig az infláció - véli Reiner Triltsch, a Federated Investors nemzetközi részvénypiacokért felelős fő elemzője. Mivel a magas infláció szükségszerűen monetáris szigort von maga után, a magas alapkamatok folytán alulértékeltté válnak a cégek. Hozzátette: a harmadik harmadban ezért elsősorban a magas nyersanyag- és energetikai kitettségekkel rendelkező országok, így Oroszország vagy Brazília vállalatainak papírjait ajánlaná, míg a negyedik negyedben a legnagyobb visszaesést átélt országok - például Kína, India vagy Törökország - tőzsdéibe szállna be.
A feltörekvő piacok közül az első félévben az ázsiai gazdaságok szenvedték el a legnagyobb eséseket, ezzel szemben a nyersanyagexportőr államok - és elsősorban a latin-amerikai térség, illetve az olajban gazdag közel-keleti országok - a szárnyaló árupiacoknak köszönhetően még növekedést is elkönyvelhettek.
A feltörekvő piaci részvények jelentősen túladottnak tűnnek - mondja Michael Hartnett, a Merrill Lynch feltörekvő piaci főstratégája is. Szerinte a harmadik negyedévben jelentős fellendülés várható, azonban előtte világszerte mindaddig a medvepiac uralkodik, amíg a nemzetközi pénzintézetek nem érik el mélypontjukat.
